Ważne zmiany w teleporadach. Ułatwią rodzicom konsultacje z lekarzem

Od poniedziałku 15 marca wchodzą w życie ważne zmiany dotyczące teleporad. Do tej pory wizyta w gabinecie lekarskim była dozwolona jedynie dla dzieci do lat dwóch, ale granica została przesunięta i lekarz będzie miał obowiązek przyjąć dziecko do lat sześciu. To nie jedyne udogodnienie.

Teleporady zostały wprowadzone w celu zminimalizowania ryzyka zakażenia koronawirusem.  Podczas pierwszej fali epidemii zamknięto przychodnie, a pacjenci kontaktowali się ze swoimi lekarzami jedynie  telefonicznie lub przez internet. Taka forma konsultacji lekarskiej na dłuższą metę nie spodobała się jednak wielu pacjentom. Bez bezpośredniego kontaktu lekarze nie mogli ich zbadać w taki sposób, w jaki zrobiliby to podczas standardowej wizyty.

Ważne zmiany w teleporadach

Jak możemy przeczytać w artykule opublikowanym na portalu politykazdrowotna.com, w 2020 roku Rzecznik Praw Pacjenta skontrolował aż 500 przychodni. Interwencje w tych placówkach były spowodowane brakiem możliwości dodzwonienia się do nich przez pacjentów (nieodbierany telefon lub zajęty numer), a najwięcej utrudnień zgłaszali mieszkańcy dużych miast. Skargi dotyczyły również odmowy udzielenia teleporady, zamknięcia przychodni z powodu czasowego zawieszenia działalności czy zarządzonej kwarantanny, czy ograniczenia dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej z powodu trudności w uzyskaniu pomocy medycznej.

W odpowiedzi na skargi pacjentów, resort zdrowia podjął decyzję o wprowadzeniu zmiany w zasadach dotyczących korzystania z teleporad. Od poniedziałku 15 marca każda osoba, która będzie chciała, by lekarz ją przyjął i zbadał osobiście, będzie miała do tego prawo i przychodnia nie będzie mogła jej tego odmówić. W sytuacji, gdy lekarz odmówi przyjęcia pacjenta, będzie można złożyć skargę na NFZ i do Rzecznika Praw Pacjenta. Poniżej wyjaśniamy, w jakich okolicznościach teleporada nie może być stosowana.

Lekarz nie może odmówić przyjęcia pacjenta w następujących sytuacjach:

  • Podczas pierwszej wizyty (wówczas zawsze musimy zostać przyjęci w gabinecie)
  • Przy podejrzeniu wystąpienia choroby nowotworowej
  • Gdy stan zdrowia pacjenta wyraźnie się pogorszył
  • Gdy pacjent chce się widzieć z lekarzem osobiście i wyraźnie sobie tego zażyczył
  • Podczas wizyty z dzieckiem (dotychczas lekarz musiał przyjąć w gabinecie dzieci do dwóch lat, a teraz wiek ten został wydłużony do sześciu lat, jedynym wyjątkiem stanowi przeprowadzenie porady kontrolnej, która może być konsultacją online)
Zobacz wideo Ważna zmiana w polskim położnictwie: gaz rozweselający. "Daje kontrolę w sytuacji stresowej"
Więcej o: