Matura i egzamin ósmoklasisty zbliżają się wielkimi krokami. Niestety, ze względu na zagrożenie epidemiczne po feriach zimowych do edukacji w trybie stacjonarnym wróciły jedynie dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych. Uczniowie starszych roczników nadal uczą się zdalnie, a maturzyści i młodzież z klas ósmych obawia się, że brak bezpośredniego kontaktu z nauczycielami negatywnie wpłynie na ich wyniki.
W związku ze zróżnicowaną liczbą zakażeń w zależności od obszaru Polski, rząd podjął decyzję o regionalizacji obostrzeń. Minister edukacji i nauki podpisał rozporządzenie przedłużające naukę zdalną dla uczniów klas 4-6 i szkól ponadpodstawowych. Ponadto na obszarach województw warmińsko-mazurskiego, pomorskiego, lubuskiego i mazowieckiego ze względu na wysoką liczbę zakażeń wprowadzono naukę hybrydową dla klas 1-3.
Tryb hybrydowy polega na tym, iż dyrektorzy danej placówki w ustalony przez siebie sposób będą organizować zajęcia w szkołach tak, aby przebywało w nich maksymalnie 50 proc. uczniów.
Jak będzie to wyglądało w następnych tygodniach? Zobaczymy. O tym decydują specjaliści, służby Ministerstwa Zdrowia cały czas analizują sytuację pandemiczną. A jak to będzie wyglądało w perspektywie kolejnych kilkunastu tygodni, w perspektywie poświątecznej? Mam nadzieję, że trzecia fala zostanie powstrzymana, będzie w perspektywie tych kilku, kilkunastu tygodni wygasała i to pozwoli na decyzję o powrocie do nauki stacjonarnej
- powiedział w czwartek 11 marca Przemysław Czarnek w TVP Info.
Szef MEiN wytłumaczył również, jakie powinny być spełnione warunki, aby uczniowie starszych roczników wrócili do szkolnych murów.
Musi być powstrzymana trzecia fala pandemii koronawirusa, a szczepienia przeprowadzone w środowisku nauczycielskim pozwolą wtedy na podejmowanie decyzji o powrocie do nauki stacjonarnej
- mówił.
Przemysław Czarnek wyjaśnił, że mimo trudnej sytuacji epidemicznej, próbne egzaminy w we wspomnianych województwach odbędą się stacjonarnie, w zaplanowanych terminach 17-19 marca. Przypomniał jednak, że przeprowadzenie przez szkoły próbnych egzaminów jest dobrowolne.
Co do województwa warmińsko-mazurskiego i pomorskiego – egzaminy próbne odbywają się stacjonarnie w terminie 17, 18, 19 marca, mówię tutaj o egzaminie ósmoklasisty. Nie ma przeszkód, żeby w reżimie sanitarnym te egzaminy przeprowadzić również w tych dwóch województwach
- podsumował minister edukacji i nauki.