Szkoły zamknięte do końca roku 2021? Minister Czarnek: Możliwy powrót w perspektywie półtora miesiąca

Szkoły zamknięte do końca roku szkolnego 2021 - wiele osób obawia się tego scenariuszu. Czy się spełni? Wszystko zależy od rozwoju pandemii, ale minister Czarnek ma nadzieję, że dzieci wrócą do szkoły jeszcze w tym roku szkolnym. Podał, kiedy najwcześniej możemy spodziewać się zakończenia nauki zdalnej.

Szkoły zamknięte do końca roku szkolnego 2021? Od stycznia placówki są otwarte dla uczniów klas 1-3, a starsze roczniki uczą się zdalnie. Zarówno oni, jak i ich zmartwieni rodzice nie mogą doczekać się zakończenia lekcji online. Czy jeszcze w tym roku szkolnym uczniowie klas 4-8 i szkół podstawowych wrócą do nauki stacjonarnej? 

Jeżeli uda się powstrzymać tę trzecią falę koronawiursa - a mam nadzieję, że tak będzie dzięki odpowiedzialności całego społeczeństwa - to rzeczywiście jest możliwy powrót do nauczania stacjonarnego w perspektywie poświątecznej, czyli perspektywie jakiegoś półtora miesiąca. Kwiecień jest realny

- powiedział minister edukacji i nauki i poinformował, że resort edukacji ma przygotowane wytyczne na powrót do placówki. 

Mamy opracowane wszystkie wytyczne, zalecenia sanitarne wraz z Głównym Inspektorem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia

- powiedział.

Matura w innych krajach Przygotowania do matur w Europie. W Anglii i Norwegii egzaminy odwołano, a rząd Czech planuje wprowadzić tzw. maturę urzędową

Szkoły zamknięte do końca roku szkolnego 2021? Szczepienie nauczycieli ma umożliwić powrót do placówek 

Według ministra Przemysława Czarnka, szczepienia nauczycieli mają umożliwić powrót do placówek. Z tej możliwości skorzystało ok. 70 proc. nauczycieli. Szef resortu edukacji zapytany także o próbne egzaminy maturalne. Zaznaczył, że odbywają się one przy zachowaniu wymogów bezpieczeństwa sanitarnego. Odniósł się również do przeglądu treści podręczników dla klas 1-3. Przyznał, że wypadł on pozytywnie, a zastrzeżenia dotyczyły np. pewnych korekt językowych.

- Nadal pojawiają się jakieś sformułowania "nazistowskie obozy koncentracyjne w Polsce". Nie. To są niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne. Warto te kwestie doprecyzować w podręcznikach, żeby nikt nie miał żadnych wątpliwości. To są tego typu rzeczy, na które zwróciliśmy uwagę. Generalnie ocena jest bardzo pozytywna i ten dialog z wydawcami jest bardzo dobry - podsumował.

Zobacz wideo Powrót do nauki stacjonarnej? Minister edukacji: "Śmierć jest gorsza niż negatywne skutki nauki zdalnej"
Więcej o: