Przemysław Czarnek prezentuje założenia nowego programu MEN. "Chcemy, by wpłynął na kondycję fizyczną wszystkich"

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek 5 marca podczas konferencji prasowej przedstawił szczegóły programu poprawy kondycji fizycznej dzieci i młodzieży "Aktywny powrót do szkół".

Przemysław Czarnek chce walczyć ze skutkami zdalnego nauczania

Minister edukacji i nauki zauważył, że pandemia koronawirusa i nauczanie zdalne spowodowały dodatkowe problemy wśród dzieci. Do negatywnych skutków pandemii zalicza m.in. brak aktywności fizycznej. Szef resortu edukacji zapewnił, że jeszcze przed powrotem do szkół przedstawi cztery następujące programy:

  1. Powrót do pełnej sprawności fizyczne
  2. Wsparcie psychologiczno-pedagogiczne
  3. Działania profilaktyczne dotyczące wad wzroku
  4. Pomoc w uzupełnieniu wiedzy
Program kierujemy do wszystkich uczniów i wszystkich oddziałów. Chcemy, by program wpłynął na kondycję fizyczną wszystkich, którzy będą chcieli o nią dbać. Apelujemy tu do dyrektorów, nauczycieli, ale też rodziców. 

- podkreśla Czarnek.

Przemysław Czarnek przyznaje, że chce skupić się na programie dotyczącym aktywności fizycznej. Jak twierdzi, otyłość i nadwaga zostały spotęgowane przez pandemię. Nie zniechęcony krytyką po wypowiedzi o odchudzaniu dziewcząt dodaje, że "rzeczy trzeba nazywać po imieniu". W trakcie konferencji poinformowano także o tym, że u coraz większej liczby dzieci zaczyna występować tzw. "efekt postcovidowy". Charakteryzuje się on objawami zmęczenia, duszności i osłabienia siły mięśniowej, a także długotrwałego braku aktywności fizycznej.

DLOLUSzkoły zamknięte do końca roku 2021? Przemysław Czarnek: Prędzej czy później ten powrót nastąpi

Nowy rządowy program "Aktywny powrót do szkoły"

Nowy rządowy program "Aktywny powrót do szkoły" ma przeciwdziałać problemom. Czarnek przyznał, że takie działania są niezbędne ze względu na pogarszającą się formę fizyczną młodzieży, która uczy się zdalnie. Program został podzielony na dwa etapy:

  • I etap obejmie szkolenia dla nauczycieli, prowadzone przez specjalistów z Akademii Wychowania Fizycznego,
  • II etap przewiduje zajęcia sportowe i dodatkowe dla uczniów.

Przemysław Czarnek podczas sesji Q&A z prezydentemPrzemysław Czarnek tłumaczy swoją wypowiedź na temat otyłości. "Chcemy, żeby zajęcia kierowane były również do dziewcząt"

Rektor Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie Bartosz Molik zaprezentował założenia programu pierwszego etapu:

  • zajęcia stacjonarne i online ze specjalistami z AWF,
  • certyfikat po ukończeniu szkolenia,
  • możliwość ubiegania się przez szkoły o środki na organizację zajęć dla młodzieży.

Koszt programu jedynie w tym roku to aż 42 mln złotych. Szkolenia dla nauczycieli ruszą już w kwietniu.

Przeczytaj także:

Zobacz wideo Otyłość większym problemem wśród dziewczynek niż wśród chłopców? "Radziłbym wsłuchiwać się w język polski, którym posługuję się dość precyzyjnie"
Więcej o: