Zapisy do szkoły podstawowej ruszają. Lepiej nie przegapić naboru

Zapisy do szkoły podstawowej są ważnym wydarzeniem w całej rodzinie przyszłego ucznia. Warto dowiedzieć się, kiedy dokładnie rozpoczynają się w placówce wybranej dla naszej pociechy, żeby nie przegapić terminu.

Zapisy do szkoły podstawowej warto poprzedzić poznaniem zasad, według których dzieci są przyjmowane do placówek. Zasady ich przyjmowania do publicznych szkół podstawowych są określone w Rozdziale 6. ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 910 z późn. zm.). Rodzice przyszłych uczniów znajdą tam wszelkie niezbędne informacje potrzebne do tego, żeby ich maluch mógł wziąć udział w naborze.

Zapisy do szkoły podstawowej - obwody

Do klasy pierwszej w publicznej szkole podstawowej, która ma ustalony obwód, przyjmuje się dzieci zamieszkałe w tym obwodzie z urzędu. Oznacza to, że rodzice nie muszą się martwić o to, że do najbliższej podstawówki ich dziecko się nie dostanie. Warto jednak mimo wszystko zasięgnąć najważniejszych informacji w placówce, do której chcemy wysłać pociechę, bo z racji panującej epidemii koronawirusa nabór, a dokładnie sposób składania dokumentów, w tym roku może wyglądać inaczej, niż do tej pory.

Zapisy do szkoły podstawowej - kiedy się zaczynają?

Rekrutacje do szkół podstawowych zwykle zaczynają się w kwietniu (czasem w marcu). W niektórych miastach rekrutacja odbywa się nawet pod koniec lutego. W poszczególnych miastach i województwach wygląda to nieco inaczej dlatego warto sprawdzić bezpośrednio w placówce lub urzędzie dzielnicy, miasta, gminy etc. W stolicy na przykład pierwszy etap rekrutacji rozpoczął się 23 lutego i trwał do 1 marca. Z kolei dzień później rozpoczęła się rejestracja wniosków. W Białymstoku zaś wnioski składa się od 24 lutego do 8 marca, w Krakowie z kolei rodzice mogą składać wnioski do 31 marca.

Zapisy do szkoły podstawowej - na co warto zwrócić uwagę?

Chociaż dziecko z urzędu ma miejsce w szkole podstawowej właściwej dla jego miejsca zamieszkania, czyli znajdującej się w danym obwodzie, nie oznacza to, że musi iść właśnie do tej podstawówki. Jeśli decydujemy się na inną, warto wziąć pod uwagę kilka bardzo istotnych rzeczy. Przede wszystkim odległość od domu i drogę, jaką w przyszłości dziecko będzie miało do pokonania ew. trasę komunikacji miejskiej. Warto pamiętać, że pierwsze dni w nowej placówce to dla dzieci ogromne przeżycie. Dobrze więc jest zorientować się, do której szkoły wybierają się przedszkolni przyjaciele naszego malucha. Może warto wybrać szkołę, do której idzie większość dzieci z przedszkola? 

Zobacz wideo Hartowanie brodawek sutkowych przed porodem - najczęściej pojawiający się mit i "dobra rada"?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.