Lektury obowiązkowe - egzamin ósmoklasisty 2021. W tym roku lista jest okrojona

W tym roku ze względu na pandemię i wprowadzenie edukacji w trybie zdalnym lista lektur obowiązujących na egzaminie ósmoklasisty została zredukowana. Ograniczenie wymagań egzaminacyjnych ma ułatwić uczniom naukę.

Po feriach zimowych do edukacji w trybie zdalnym wróciły jedynie dzieci z klasy 1-3 szkół podstawowych. Pozostali uczniowie z powodu zagrożenia epidemicznego wciąż uczą się w domach. Miesiące bez bezpośredniego kontaktu z nauczycielami utrudnia im przygotowanie do egzaminów. Rząd wziął pod uwagę gorsze warunki do nauki i podjął decyzję o zredukowaniu wymagań egzaminacyjnych.

Lektury obowiązkowe egzamin ósmoklasisty 2021

Ministerstwo edukacji narodowej zadecydowało między innymi o usunięciu niektórych pozycji z listy lektur obowiązujących na egzaminie ósmoklasisty.

Odpowiadając na szereg próśb przesłanych do resortu, Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek podjął decyzję, że w 2021 r. część ustna egzaminu maturalnego z języka polskiego, języka mniejszości narodowej i języka obcego nowożytnego nie będzie obowiązkowa. Będą mogli przystąpić do niej – podobnie jak w 2020 r. – absolwenci, którym wynik części ustnej egzaminu z danego przedmiotu jest potrzebny w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną

- czytamy w oficjalnym komunikacie MEN.

16 grudnia minister Czarnek podpisał nowelizację rozporządzenia dotyczącego matur i egzaminu ósmoklasisty. Wśród zagadnień, które w tym roku nie będą obowiązywać na egzaminie, znalazły się stereometria (bryły przestrzenne) i działania na pierwiastkach (w przypadku egzaminu z matematyki) oraz umiejętność stosowania czasu past perfect i mowy zależnej na egzaminie z angielskiego. Z listy lektur obowiązkowych z języka polskiego usunięto "Tędy i owędy" Melchiora Wańkowicza, czyli zbiór gawęd spisanych przez pisarza i dziennikarza z 1961 roku. Poniżej przedstawiliśmy aktualną listę lektur, które powinni znać uczniowie klas ósmych.

Lista lektur obowiązujących na egzaminie ósmoklasisty

  • Charles Dickens - "Opowieść wigilijna";
  • Aleksander Fredro - "Zemsta";
  • Jan Kochanowski - wybór fraszek i trenów, w tym tren VII i VIII;
  • Aleksander Kamiński - "Kamienie na szaniec";
  • Adam Mickiewicz: "Reduta Ordona", "Śmierć Pułkownika", "Świtezianka", "Dziady" cz. II, "Pan Tadeusz" (całość);
  • Antoine de Saint-Exupéry - "Mały Książę";
  • Henryk Sienkiewicz - "Quo vadis", "Latarnik";
  • Juliusz Słowacki - "Balladyna";
  • wiersze wybranych poetów.

Przypominamy, że w tym roku egzamin ósmoklasisty z języka polskiego odbędzie się we wtorek 25 maja. Dzień później, bo w środę 26 maja uczniowie podejdą do egzaminu z matematyki, a test z języka obcego nowożytnego napiszą w czwartek 27 maja.

Zobacz wideo Jakich specjalistów powinnyśmy odwiedzać w ciąży? Dla zdrowia przed porodem i po nim
Więcej o:
Copyright © Agora SA