Kiedy klasy 4-8 wrócą do szkoły? Dzieci boją się lekcji online. "Nagrał mnie, jak ćwiczyłem"

Kiedy klasy 4-8 wrócą do szkoły? Rodzice i uczniowie wciąż wyczekują decyzji ws. otwarcia placówek dla starszych roczników. Zwracają uwagę na wady lekcji online. Pedagodzy także nie są obojętni wobec m.in. cyberprzemocy, która szerzy się przez naukę zdalną. "Uczniowie wolą mieć wyłączone kamery, boją się, że zostaną nagrani".

Kiedy klasy 4-8 wrócą do szkoły? Trzecia fala koronawirusa w Polsce pokrzyżowała plany rządu odnośnie powrotu klas 4-8 do szkół. Niewykluczone też, że młodsze roczniki wrócą do nauczania zdalnego. W czerwonej sferze uczniowie klas 1-3 mają lekcje online. 

"Obserwujemy na bieżąco, ile szkół spośród tych, które pracują stacjonarnie, a jest ich ponad 14 tys. 300, pracuje dziś w trybie zdalnym bądź hybrydowym, bo takie prawo mają dyrektorzy w porozumieniu z powiatowymi inspektorami sanitarnymi, aby w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa przechodzić na tryb zdalny bądź hybrydowy" - poinformował minister edukacji narodowej Przemysław Czarnek w programie "Gość Wiadomości" w TVP Info. Szef resortu edukacji został zapytany o to, co będzie miało wpływ na decyzję, kiedy dzieci wrócą do szkół.

Kryterium jest jedno: jeśli epidemiolodzy, wirusolodzy, medycy stwierdzą, że są warunki do tego, żeby można było posłać uczniów do szkoły w trybie stacjonarnym, zarówno w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, jak i na uczelniach, to niezwłocznie to zrobimy

- zapewnił.

Kiedy klasy 4-8 wrócą do szkoły? Strach dzieci przed nagraniem w niefortunnym momencie

Tymczasem nauczyciele i rodzice dostrzegają coraz więcej negatywnych skutków lekcji online. Wiele dzieci boi się włączyć kamerę podczas zajęć. Uczniowie nie chcą zostać nagrani lu uchwyceni  w niefortunnym momencie. 

TrądzikTrądzik młodzieńczy - jak sobie z nim radzić?

- Coraz częściej moi koledzy i koleżanki godzą się na to, aby uczniowie podczas lekcji online mieli wyłączone kamery. Wystarczy im, że słyszą swoich uczniów. Dla mnie to jest kłopotliwe. Nie widząc uczniów, nie jestem w stanie zapobiegać wszystkim sytuacjom, które mogą się wydarzyć podczas lekcji. Kiedy uczniowie mają włączone kamery, widzę, że nie uczestniczą w lekcji, tylko dokazują na komunikatorach, uśmiechają się pod nosem, piszą coś zapamiętale na czatach. Widząc to, proszę, aby przerwali i zajęli się lekcją, ale i tak nie mam wglądu w to, o czym i do kogo piszą i w jakim tonie - mówiła jakiś czas temu w rozmowie z edziecko.pl polonistka z warszawskiej podstawówki i wyjaśniła, że są przedmioty, na których nauczyciel musi widzieć swoich uczniów, to np. wuef. 

Kiedy dzieci z klas 4-8 wrócą do szkoły? Jeden z uczniów bał się, że kolega wrzuci nagranie z zajęć do sieci

Nauczycielka opowiedziała jedną z sytuacji. "Jeden z moich uczniów napisał mi na czacie, że kolega z klasy nagrał filmik, jak ćwiczy na lekcji. Po wuefie wysłał mu to nagranie". Pedagożka wyjaśniła, że chłopiec bał się, że kolega wrzuci nagranie na klasowe grupy, dlatego następnego dnia na lekcji wychowawczej rozmawiała z uczniami o tym, że nagrywanie kogoś bez jego/jej zgody jest niezgodne z prawem, że takie postępowanie jest karalne. 

Ponadto rodzice dzieci, które uczą się zdalnie wskazują także na inne negatywne skutki lekcji online. To według nich m.in. przemęczenie, brak kontaktu z rówieśnikami, niechęć do nauki, brak motywacji. Zobacz: Szkoły zamknięte do końca roku szkolnego? Rodzice: To może wyrządzić dzieciom krzywdę.

Zobacz wideo Powrót do nauki stacjonarnej? Minister edukacji: "Śmierć jest gorsza niż negatywne skutki nauki zdalnej"
Więcej o: