Rekrutacja do szkoły podstawowej 2021. Zbliżają się ważne terminy

Rekrutacja do pierwszych klas szkół podstawowych i przedszkoli w niektórych miastach jak co roku rozpoczyna się na przełomie marca i lutego. Ze względu na warunki epidemiczne, proces ten wygląda jednak inaczej niż zwykle.

W zeszłym roku o tej porze większość szkół podstawowych i przedszkoli zdążyła już preprowadzić dni otwarte, na których dzieci i rodzicie mogli rozejrzeć się po placówkach i zapoznać z ich ofertą na miejscu. Niestety, w tym roku ze względu sytuację epidemiczną, proces ten będzie wyglądał zupełnie inaczej.

Rekrutacja do szkoły podstawowej 2021

Z powodu obostrzeń placówki zrezygnowały z dni otwartych, a rodzice mogą dowiedzieć się potrzebnych informacji jedynie z ich stron internetowych. Należy zaznaczyć, że terminy składania wniosków o przyjęcie do danej placówki są różne w zależności od miasta, dlatego rodzice z danych miejscowości powinni weryfikować godziny i daty przypisane ich miejscu zamieszkania. Proces rekrutacji składa się z kilku etapów.

Przykładowo, w Warszawie rodzice dzieci realizujących obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne w oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej, muszą złożyć wnioski o kontynuację edukacji w pierwszej klasie tej samej szkoły w terminie od 23 lutego do 1 marca do godziny 16.00. Dotyczy to wyłącznie dzieci, dla których dana szkoła jest szkołą obwodową lub tych, którym organ prowadzący wskazał jako miejsce realizacji obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego daną szkołę (inną niż obwodowa). Od 2 marca od godziny 13.00 do 18 marca godziny 20.00 będzie otwarta rejestracja online w systemie rekrutacji. Rodzice będą mogli przekazać wnioski i inne niezbędne dokumenty za pośrednictwem elektronicznego systemu rekrutacji (podpisane profilem zaufanym). Opublikowanie listy osób zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych nastąpi 23 kwietnia o godzinie 13:00, a  opublikowanie oficjalnych list przyjętych i nieprzyjętych 4 maja o godzinie 13:00.

Co zrobić, żeby okulary nie parowały podczas noszenia maseczki? Ten trik robi furorę w sieci (zdjęcie ilustracyjne)Co zrobić, żeby okulary nie parowały podczas noszenia maseczki? Ten trik robi furorę w sieci

Rekrutacja w do szkół podstawowych w Krakowie zostanie uruchomiona 1 marca i odbędzie się przez uruchomiony do tego celu elektroniczny system rekrutacji. Rodzice będą mogli składać w nioski od 1 do 31 marca (termin w postępowaniu rekrutacyjnym) oraz od 18 do 25 maja (termin w postępowaniu uzupełniającym). Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną list kandydatów przyjętych i nieprzyjętych nastąpi od 17 maja do 21 czerwca 2021.

Na harmonogram rekrutacji w niektórych szkołach trzeba poczekać

Nie wszystkie szkoły opublikowały już dokładne harmonogramy, dlatego rodzice powinni bacznie monitorować strony internetowe różnych placówek. Na przykład zasady rekrutacji do przedszkoli i klas pierwszych szkół podstawowych we Wrocławiu zostaną opublikowane dopiero 1 marca 2021 roku, a do szkół ponadpodstawowych w późniejszym terminie.

Inaczej jest w przypadku Łodzi. Z harmonogramu czynności w postępowaniu rekrutacyjnym oraz w postępowaniu uzupełniających do klas pierwszych szkół podstawowych z dnia 27 stycznia 2021 roku wynika, że składanie zgłoszeń kandydatów będzie możliwe dopiero za kilka miesięcy. Rekrutacja zacznie się tam 4 maja 2021 roku i potrwa do 2 czerwca 2021 roku do godziny 15.00.

Kiedy maturzyści wrócą do szkół?Kiedy maturzyści wrócą do szkoły? "Siedzą w domach z poczuciem, że tracą kawałek życia"

Zobacz wideo Mały kieliszek wina czy jeden papieros nie zaszkodzą w ciąży? Nieprawda! Nie tylko one są niebezpieczne
Więcej o: