Matury i egzamin ósmoklasisty w dobie epidemii. "Wszystkie drzwi powinny być otwarte"

Matura próbna i próbny egzaminy ósmoklasisty odbędą się już za kilka tygodni. Centralna Komisja Egzaminacyjna zaproponowała wytyczne, zgodnie z którym miałyby się odbyć. "Uczniowie będą odpowiadali normalnie w szkole, w warunkach egzaminacyjnych" - zapowiedział dyrektor CKE, Marcin Smolik.

W środę 23 lutego Ministerstwo Edukacji i Nauki ogłosiło terminy próbnych matur oraz egzaminów ósmoklasisty.

Od 17 do 19 marca odbędą się próbne egzaminy ósmoklasisty, a od 3 do 16 marca próbne egzaminy maturalne organizowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną

- poinformowało.

Matury i egzamin ósmoklasisty w dobie epidemii

Wiadomo, że CKE i okręgowe komisje udostępnią materiały niezbędne do przeprowadzenia testu diagnostycznego, sprawdzającego stopień przygotowania uczniów do egzaminu ósmoklasisty z matematyki, języka polskiego oraz języków nowożytnych. Zainteresowane placówki będą mogły przeprowadzić diagnostyczne testy w terminach od 17 do 19 marca 2021 roku. 

Szkołom udostępnione zostaną także materiały potrzebne do przeprowadzenia testu diagnostycznego w zakresie przygotowania uczniów do matury z poszczególnych przedmiotów na poziomach podstawowych i rozszerzonych. Jak informuje MEiN, zainteresowane placówki będą mogły przeprowadzić testy diagnostyczne od 3 do 16 marca 2021 roku.

Plan jest taki, że uczniowie będą odpowiadali normalnie w szkole, w warunkach egzaminacyjnych. Możliwość przeprowadzania egzaminów próbnych została wprowadzona w jednym z rozporządzeń

- zapowiedział dyrektor CKE Marcin Smolnik w rozmowie z TVP Info.

CKE podkreśla, że na testach diagnostycznych będą mogły stawić się jedynie osoby (zarówno uczniowie, nauczyciele, jak i inni pracownicy szkoły), którzy nie mają żadnych objawów występujących również przy COVID-19. Na egzaminach nie mogą zjawić się także osoby objęte domową kwarantanną. Uczniowie będą musieli przyjść do szkoły sami w maseczkach z własnym kompletem niezbędnych przyborów. Przed wejściem do budynku należy zdezynfekować ręce, a zdjąć maseczki dopiero po zajęciu ławek.

Jeżeli pozwalają na to warunki pogodowe, drzwi do szkoły oraz wszystkie drzwi wewnątrz budynku powinny być otwarte, tak aby uczniowie oraz inne osoby uczestniczące w przeprowadzaniu testu diagnostycznego nie musiały ich otwierać

- czytamy w wytycznych przedstawionych na stronie MEiN.

Na terenie szkół ma zostać wyznaczone pomieszczenie wyposażone m.in. w płyn dezynfekujący i środki ochrony osobistej, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku stwierdzenia u niej objawów chorobowych kompatybilnych z tymi charakterystycznymi dla COVID-19. Jeżeli dany uczeń lub nauczyciel będzie przejawiał objawy zakażenia, dyrektor szkoły ma zapewnić odizolowanie tej osoby w oddzielnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu z zapewnieniem minimum 2 m odległości od innych osób.

Szczegółowe wytyczne dotyczące przeprowadzenia tzw. próbnych egzaminów zostały przedstawione na oficjalnej stronie gov.pl.

Zobacz wideo Jakie objawy w ciąży mogą niepokoić? Kiedy udać się do lekarza? "To newralgiczny moment"
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.