Ile kosztują lekcje religii? 15 mln w Gdańsku, ponad 1 mln w Sopocie

Na wniosek Stowarzyszenia Świecka Szkoła Pomorze urzędy miast Gdańsk i Sopot wykazały, ile wynoszą roczne wydatki na wynagrodzenia dla nauczycieli religii. Okazało się, że w Gdańsku wynoszą one 15 milionów, a w Sopocie ponad milion.

Są to pieniądze przeznaczone głównie na finansowanie lekcji religii rzymskokatolickiej, ale nie tylko. Jak informuje portal trojmiasto.pl, w trójmiejskich szkołach na identycznych zasadach organizowane są zajęcia z myślą o wyznawcach innych wiar.

Wolność religii obejmuje wolność wyznawania lub przyjmowania religii według własnego wyboru oraz uzewnętrzniania indywidualnie lub z innymi, publicznie lub prywatnie, swojej religii przez uprawianie kultu, modlitwę, uczestniczenie w obrzędach, praktykowanie i nauczanie. Wolność religii obejmuje także posiadanie świątyń i innych miejsc kultu w zależności od potrzeb ludzi wierzących oraz prawo osób do korzystania z pomocy religijnej tam, gdzie się znajdują.

- możemy przeczytać w Konstytucji RP  (art. 53 ust. 2)

Zgodnie z Konstytucją RP to rodzice mają prawo do zapewnienia swoim dzieciom wychowania i nauczania moralnego oraz religijnego zgodnego z ich przekonaniami, jednak religia może być również przedmiotem nauczania w szkole.

Zawrotny koszt lekcji religii

Jak podkreślono w art. 53 ust. 4 Konstytucji RP nie religia Kościoła Katolickiego, ale także innego związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji prawnej, może być wprowadzona do placówek edukacyjnych jako przedmiot szkolny, przy czym nie może być naruszana wolność sumienia i religii osób trzecich. 

W Polsce religię w szkołach prowadzą 24 zarejestrowane Kościoły i związki wyznaniowe, a najwięcej z nich organizuje lekcje religii rzymskokatolickiej. Nauczanie tego przedmiotu od strony kościelnej jest regulowane przez przepisy prawa kanonicznego i Dyrektorium Katechetyczne Kościoła katolickiego w Polsce z 2001 roku.

Rodzicielskie wychowanie w wierze winno się rozpocząć w zaraniu dzieciństwa. Dokonuje się głównie przez chrześcijańską interpretację różnych wydarzeń rodzinnych i świąt religijnych. Jest bardziej świadectwem, które uczy, raczej okazjonalnie niż systematycznie, ale w sposób stały i codzienny. To wprowadzenie w wiarę pogłębia się jeszcze bardziej, jeśli rodzice komentują katechezę (...), jaką ich dorastające dzieci otrzymują we wspólnocie chrześcijańskiej, i pomagają w jej przyjęciu. Zarówno rodzice, jak i duszpasterze, powinni pamiętać o tym wyjątkowym znaczeniu katechezy rodzinnej. Katecheza rodzinna wyprzedza każdą inną formę katechezy, towarzyszy jej i poszerza ją

- możemy przeczytać w publikacji Dyrektorium Katechetycznego Kościoła Katolickiego w Polsce.

Jak informuje dyrektorium wszyscy katolicy uczęszczający do placówek oświatowych, w których odbywa się nauczanie religii, są zobowiązani do uczestnictwa w tych zajęciach.

Rodzice dzieci, które nie ukończyły 18 roku życia, mają obowiązek zapisać swe dzieci na lekcje religii. Zobowiązuje ono katolickich rodziców do zapisania swoich dzieci na te lekcje w szkołach.

- podkreślono.

Coraz częściej pojawiają się jednak postulaty oddzielenia religii od systemu   i coraz więcej starszych uczniów rezygnuje z uczestnictwa w tym przedmiocie. Stowarzyszenie Świecka Szkoła Pomorze w celu pokazania, jaki jest udział samorządów w opłaceniu nauczania religii w szkołach, wystosowało pisma do władz w Trójmieście. Jak poinformował aktywista stowarzyszenia, prezes Fundacji na rzecz Racjonalizmu, Humanizmu i Świeckości "Omnium", roczne wydatki na wynagrodzenia dla nauczycieli religii wyniosły: ponad 15 milionów w Gdańsku, ponad milion Sopocie, około 1,5 w Rumii i Wejherowie, prawie milion w wiejskiej gminie Kolbudy, a ponad pół miliona w gminie Kosakowo.

Celem środowiska świeckiego jest wywołanie poważnej i rzetelnej dyskusji o tym, co i w jakim zakresie samorząd powinien finansować w zakresie praktyk religijnych w szkole i innych przedsięwzięć Kościoła katolickiego. Uważamy, że podjęta lata temu decyzja o zagwarantowaniu dwóch lekcji religii tygodniowo to niesprawiedliwe uprzywilejowanie, a ocenianie wiary dziecka i wliczanie tej oceny do średniej na świadectwie to już kompletny absurd do pilnej likwidacji.
Proszę również pamiętać, że samorządy dokładają do nauki religii z własnego budżetu. Są to więc środki, które można by przeznaczyć na zupełnie inne cele, z korzyścią dla wszystkich. Nie tylko dla tych, którzy deklarują się jako wierzący

- przyznał cytowany przez trojmiasto.pl

Zgodnie z wykazem placówek opublikowanym na stronie gdańsk.pl, w mieście znajduje się 49 szkół podstawowych i 18 liceów oraz zespołów szkół ogólnokształcących. Jak poinformowała Olimpia Schneider z gdańskiego magistratu, we wszystkich łącznie odbywa się zaledwie 51 godzin religii innej niż rzymskokatolicka. W tych zajęciach uczestniczy 190 uczniów.

Nauka religii w przedszkolach i szkołach publicznych wszystkich typów odbywa się w wymiarze dwóch zajęć przedszkolnych lub dwóch godzin lekcyjnych tygodniowo. Wymiar lekcji religii może być zmniejszony jedynie za zgodą biskupa diecezjalnego Kościoła Katolickiego albo władz zwierzchnich pozostałych kościołów i innych związków wyznaniowych

-  możemy przeczytać w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r.

Nauczyciele religii podejmują w szkołach pracę na takich samych zasadach, jak nauczyciele innych przedmiotów, z wyjątkiem pełnienia obowiązków wychowawcy klasy.

Kwalifikacje zawodowe nauczycieli religii określają odpowiednio Konferencja Episkopatu Polski Kościoła Katolickiego oraz właściwe władze zwierzchnie kościołów lub innych związków wyznaniowych - w porozumieniu z Ministrem Edukacji Narodowej

- wyjaśniono w rozporządzeniu.

Zgodnie z polskim prawem katecheci otrzymują oni takie samo wynagrodzenie, uzależnione od stopnia awansu. Aby zostać katechetą, trzeba posiadać określone wymagania pedagogiczne i kwalifikacyjne analogiczne do tych, które spełniają inni nauczyciele. Katecheci muszą mieć wykształcenie wyższe i przygotowanie pedagogiczne.

Zobacz wideo Położna – od kiedy jak długo można liczyć na jej pomoc? Jak znaleźć najlepszą dla siebie?
Więcej o:
Copyright © Agora SA