Kiedy powrót do szkoły 2021? Przemysław Czarnek: "Mam nadzieję, że utrzymamy przynajmniej tę sytuację, która jest teraz"

Kiedy powrót do szkoły 2021? Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek odpowiada na pytanie jak długo jeszcze potrwa nauka zdalna dla starszych roczników. "Ludzie naprawdę umierają, ludzie naprawdę chorują więc wszystko będzie zależało od rozwoju pandemii koronawirusa" - powiedział.

Kiedy powrót do szkoły 2021 - to pytanie, które w miarę trwania nauki zdalnej, coraz bardziej nurtuje część uczniów, ich rodziców i nauczycieli. Przemysław Czarnek w wypowiedzi dla programu Pierwszego Polskiego Radia odpowiada na pytania dotyczące nauki wobec trzeciej fali epidemii koronawirusa.

Kiedy powrót do szkoły 2021?

Aktualny wzrost liczby zachorowań nasuwa pytanie, czy uczniowie klas 1-3 będą musieli wrócić do nauki w trybie zdalnym. Przemysław Czarnek powiedział: 

O wszystkim zdecyduje ten tydzień. Mieliśmy nadzieję jeszcze dwa tygodnie temu, że od pierwszego marca będzie decyzja o poszerzaniu tej nauki stacjonarnej, natomiast teraz będziemy obserwować te wzrosty zakażeń i niczego wykluczyć się nie da. Cieszy z jednej strony fakt, że nauczyciele się zarejestrowali chętnie na szczepienie i będą zaszczepieni w perspektywie dwóch trzech tygodni. Z drugiej strony musimy patrzeć na tę trzecią falę, którą zakomunikował pan minister Adam Niedzielski i która jest widoczna i zobaczyć jak ta fala będzie się rozwijać.

Minister Edukacji i Nauki dodał także:

Jeśli [trzecia fala przyp. red] będzie się rozwijać spokojnie i będzie spłaszczona, to z pewnością dzieci z klas 1-3 będą dalej w trybie stacjonarnym.

Wielki Post 2021. Kiedy się zaczyna? Jak go obchodzić?Wielki Post 2021. Od kiedy trwa i kiedy się kończy czas pokuty w Kościele katolickim?

Poluzowania w świadomości Polaków

Minister edukacji i nauki odniósł się także do odpowiedzialności społecznej i przypomniał, że od niej zależy w dużym stopniu rozwój epidemii. 

Życie i zdrowie ludzi jest najważniejsze dlatego odpowiedzialność społeczna, to co było naszym udziałem przez wiele tygodni, i co pozwoliło na powrót dzieci do szkół powinna trwać nadal. Niestety widzimy rozmaite zachowania, które świadczą o tym, że poluzowania są również w świadomości Polaków.

Dodał, że dalsze decyzje dotyczące zmiany trybu nauczania będą zależeć od sytuacji epidemiologicznej: 

Ludzie naprawdę umierają, ludzie naprawdę chorują więc wszystko będzie zależało od rozwoju pandemii koronawirusa. Ja mam nadzieję, że utrzymamy przynajmniej tę sytuację, która jest teraz, czyli uczniowie klas 1-3 pozostaną w trybie stacjonarnym.

SzkołaCzy wrócimy do szkoły? Piontkowski: Nikt rozsądny nie będzie nalegał, aby je otwierać

Kiedy powrót do szkoły 2021?

Przemysław Czarnek został także spytany o, to kiedy należy spodziewać się decyzji dotyczącej tego, co dalej z nauką:

Decyzja zapadnie na pewno najpóźniej do połowy tygodnia

- powiedział. Przypomnijmy, że uczniowie klas 1-3 wrócili do szkół od razu po zakończeniu ferii zimowych, czyi 18 stycznia, natomiast pozostali wciąż uczą się zdalnie. Jest to kłopotliwe szczególnie dla uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej, których czeka egzamin ósmoklasisty i tegorocznych maturzystów. 

Zobacz wideo Położna – od kiedy jak długo można liczyć na jej pomoc? Jak znaleźć najlepszą dla siebie?
Więcej o: