Matura z religii. Dariusz Piontkowski: Kościół może przygotowywać egzamin merytorycznie, ale konieczna będzie współpraca z CKE

Dariusz Piontkowski w rozmowie z RMF FM przyznał, że matura z religii będzie dobrowolna. - Dzisiaj zajęcia z religii odbywają się z kilku różnych religii w polskich szkołach, nie ma z tym problemu, więc jeżeli na przykład Kościół Prawosławny wystąpiłby z wnioskiem, aby była także matura związana z zajęciami z religii Prawosławnej nie widzę problemu, aby również taka możliwość się pojawiła - stwierdził wiceminister edukacji i nauki.

Już od kilku dni toczy się debata publiczna na temat matury z religii. Przemysław Czarnek i Marzena Machałek spotkali się 8 stycznia z przedstawicielami Komisji Wychowania Katolickiego KEP. Wiceminister Tomasz Rzymkowski oficjalnie poinformował, że jest za tym, aby wprowadzono maturę z religii. - Taki egzamin jednak wymaga wysiłku z obu stron: państwa i Kościołów, związków wyznaniowych. Bo proszę pamiętać, że jeśli maturę z religii lub teologii mógłby współorganizować Kościół katolicki, to to samo prawo miałyby inne wyzwania i związki wyznaniowe m.in. muzułmanie, grekokatolicy, prawosławni – tłumaczył polityk w TVN24.

Dariusz Piontkowski o maturze z religii: Na razie nie było takich wniosków ze strony innych związków religijnych

Dariusz Piontkowski w czwartek rano na antenie radia RMF FM przyznał, że nie widziałby problemu, aby na maturze pojawiły się także inne religie, np. prawosławna. 

Na razie nie było takich wniosków ze strony innych związków religijnych. Gdy pojawią się tego typu wnioski, będziemy je rozpatrywali

- stwierdził wiceminister edukacji i nauki. 

Piontkowski poinformował, że są państwa w Europie, w których istnieje realna możliwość zdawania tego przedmiotu na maturze. - Jest to postulat, który pojawia się od dłuższego czasu ze strony środowisk kościelnych - wyznał polityk. 

Wiceminister edukacji: Kościół może przygotowywać egzamin merytorycznie, ale konieczna będzie współpraca z Centralną Komisją Egzaminacyjną

Piontkowski w rozmowie został zapytany o to, czy ewentualne przygotowanie egzaminu z religii będzie należało do kościoła katolickiego, bowiem aktualnie podstawy programowe zajęć z tego przedmiotu przygotowuje sam Episkopat. 

Te zajęcia odbywają się w szkołach publicznych. Kościół może przygotowywać egzamin merytorycznie, ale konieczna będzie współpraca z Centralną Komisją Egzaminacyjną. Matura z religii będzie nawiązywać do podstaw programowych. Skoro Kościół je przygotowywał, to trudno go całkowicie od tego odcinać

- wyjaśnił polityk. 

Matura z religii. "Jak Pan Bóg pozwoli"

O maturze z religii jest głośno od 2006 roku, kiedy to Episkopat miał dojść do porozumienia w tej sprawie z rządem PiS. Ostatecznie nigdy do tego nie doszło.

Jak Pan Bóg pozwoli, to w 2021 roku mogłaby już być matura z religii

- twierdził ówczesny przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP, bp Marek Mendryk.

Przeczytaj także:

Zobacz wideo Kidawa-Błońska o wyprowadzeniu religii ze szkół i Funduszu Kościelnym
Więcej o:
Copyright © Agora SA