Matura 2021 - terminy. "Zapewne zdarzą się sytuacje, gdzie możliwość przeprowadzenia egzaminu będzie ograniczona"

Matura 2021 coraz bliżej. Zapowiedziano już przybliżony termin próbnych matur oraz dokładny harmonogram egzaminów w maju. "Plan jest taki, że uczniowie będą odpowiadali normalnie w szkole, w warunkach egzaminacyjnych" - zapowiedział Dyrektor CKE Marcin Smolik.

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik ogłosił, że trwają ostateczne ustalenia dotyczące reżimu sanitarnego obowiązującego na maturach. Chociaż także egzaminy próbne mają zostać przeprowadzone w szkołach, podobnie jak w 2020 roku, trzeba będzie przestrzegać na nich określonych zaleceń. Wiadomo, że uczniowie będą musieli stawić się w placówce w maseczkach, które będą mogli zdjąć dopiero po zajęciu miejsc. Konieczne będzie również zachowywanie społecznego dystansu.

Matura 2021 - kiedy odbędą się próbne egzaminy?

Zapewne zdarzą się sytuacje, gdzie możliwość przeprowadzenia egzaminu będzie ograniczona ze względu na kwarantannę czy trudności lokalowe. Na to również jesteśmy przygotowani. W tych przypadkach dostępna będzie możliwość pobrania arkuszy ze strony internetowej

- mówił Marcin Smolik w rozmowie z polsatnews.pl.

W rozmowie z  TVP Info dodał, że próbne egzaminy odbędą się w pierwszym tygodniu marca i będą możliwie zbliżone do majowych matur.

Plan jest taki, że uczniowie będą odpowiadali normalnie w szkole, w warunkach egzaminacyjnych. Możliwość przeprowadzania egzaminów próbnych została wprowadzona w jednym z rozporządzeń

- dodał.

TVP Kobieta płaci grosze? Daniel Qczaj zdradził, jaką stawkę mu zaproponowano (zdjęcie ilustracyjne)TVP Kobieta płaci grosze? Daniel Qczaj zdradził, jaką stawkę mu zaproponowano

Matura 2021 - terminy

Minister Edukacji i Nauki ogłosił 16 listopada, że zakres wiedzy na maturze i egzaminie ósmoklasisty zostanie zmniejszony o 20-30 proc. Uczniowie nie będą musieli pisać jednego testu na poziomie rozszerzonym (co dotychczas było obowiązkowe), a w przypadku matur z matematyki zostaną zredukowane wymagania dotyczące brył obrotowych, funkcji i graniastosłupów. Niepewna jest również matura ustna, której ze względu na wprowadzenie edukacji zdalnej uniknęli już absolwenci z 2020 roku. Na pytanie o ewentualną rezygnację z matur ustnych, minister Czarnek odpowiedział, że jeśli uczniowie szybko wrócą do szkół, egzamin ustny będzie zachowany w systemie matur 2021, jednak w sytuacji, gdy nauka zdalna będzie przedłużona, nie wyklucza odejścia od tej formy egzaminu.

Poniżej opublikowaliśmy dokładny harmonogram matury zaplanowanych na 2021 rok:

 • Język Polski podstawowy: 4 maja godz. 09:00
 • Język Polski rozszerzenie: 4 maja godz. 14:00
 • Matematyka podstawowa: 5 maja godz. 09:00
 • Język Angielski podstawowy: 6 maja godz. 09:00
 • Język Angielski rozszerzony: 7 maja godz. 9:00
 • Matematyka rozszerzenie: 11 maja godz. 09:00
 • Wiedza o społeczeństwie: 11 maja godz. 14:00
 • Biologia: 12 maja godz. 09:00
 • Geografia: 13 maja godz. 09:00
 • Chemia: 14 maja godz. 09:00
 • Historia: 17 maja godz. 09:00
 • Fizyka: 18 maja godz. 09:00
 • Informatyka: 19 maja godz. 09:00

Minister Czarnek robi przegląd podręczników. 'Chciałbym, aby pedagogika wstydu raz na zawsze wyszła z naszych podręczników'Minister Czarnek robi przegląd podręczników. "Oświetleni światłem Ewangelii pokażemy prawdę"

Zobacz wideo Hartowanie brodawek sutkowych przed porodem - najczęściej pojawiający się mit i "dobra rada"?
Więcej o: