Przemysław Czarnek zmienia hierarchię pism naukowych. Zyska szkoła Rydzyka i pisma, w których sam publikował

Przemysław Czarnek postanowił przebudować hierarchię pism naukowych. "Wiceminister Anna Budzanowska poinformowała, że podała się do dymisji. Wyjaśniała, że nie udało się jej przekonać ministra Przemysława Czarnka do zaniechania wprowadzenia zmian" - mówi członek Komisji Ewaluacji Nauk prof. Emanuel Kulczycki.

Przemysław Czarnek faworyzuje pisma, w których sam publikował, periodyki związane z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, na którym wykłada i czasopisma wydawane przez środowiska bliskie PiS. Pismom naukowym przyznawane są punkty uzależnione od ich znaczenia dla nauki. Czołowe krajowe pozycje mogą zyskać do 100 punktów, a te o światowej randze są wyceniane do 200 punktów. Trzeba zaznaczyć, iż ta punktacja wpływa na ocenę działań naukowców, którzy dzięki publikacjom w renomowanych czasopismach mogą liczyć na awans.

Przemysław Czarnek zmienia hierarchię pism naukowych

Wiadomo, że dużo zyskały nauki o komunikacji społecznej i mediach, nauki prawne, nauki o polityce i administracji, nauki o sztuce, filozofia oraz prawo kanoniczne. Najbardziej wyróżniono jednak teologię, gdyż punktacja czasopism poświęconych tej dziedzinie, wzrosła dwukrotnie.

Mimo że od miesięcy zajmujemy się opiniowaniem czasopism naukowych, które miały zostać wpisane do wykazu ministra edukacji i nauki, te, które ostatecznie znalazły się w nim, wzbudziły zaniepokojenie środowiska naukowego. Gotową listę poznaliśmy dopiero na ostatnim posiedzeniu Komisji Ewaluacji Nauki (KEN) w ubiegłym tygodniu, i wówczas wiceminister Anna Budzanowska poinformowała, że podała się do dymisji. Wyjaśniała, że nie udało się jej przekonać ministra Przemysława Czarnka do zaniechania wprowadzenia zmian w wykazie czasopism naukowych, o których środowisko naukowe nie zostało poinformowane

- przyznał w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną członek Komisji Ewaluacji Nauk prof. Emanuel Kulczycki.

Protest Strajku Kobiet w związku z zaostrzeniem prawa aborcyjnegoSprawa kobiet połączy opozycję? "Chcemy, żeby politycy się opamiętali, zanim dojdzie do tragedii"

Jak informuje Onet  najważniejszymi pismami zagranicznymi wycenianymi w Polsce na 100 punktów są "Science" i "Nature". Za najważniejsze polskie uznaje się "Dissertationes Mathematicae" - 100 pkt, "Kardiologia Polska" - 70 pkt, "Oceanologia" - 70 pkt czy "Przegląd socjologiczny" - 40 pkt. Wiadomo, że punkty te wpływają na ocenę wartości publikacji naukowca, starającego się o awans. Stanowią także element oceny, wpływając na to, jaki poziom zyska konkretna dyscyplina na danej uczelni, co przekłada się na podział publicznych pieniędzy, które zostaną przeznaczone na daną naukę.

Minister Czarnek faworyzuje periodyki, w których sam publikował

Przemysław Czarnek w pierwszej kolejności wyróżnił pisma, w których sam publikował, takie jak "Teka Komisji Prawniczej PAN Oddział w Lublinie "Teka Komisji Prawniczej PAN Oddział w Lublinie", wydawane przez Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół KUL, które otrzymało najwyższy poziom w naukach społecznych. Liczba przydzielonych mu punktów wzrosła z 40 do 100. "Studia Prawnicze KUL" awansował z 40 na 70 pkt, a Biuletyn Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa KUL  z zaledwie 20 na 70 pkt. Należy zaznaczyć, że to właśnie na Wydziale Prawa KUL minister Czarnek skończył studia i zdobył wszystkie tytuły naukowe, a dziś jest tam profesorem.

Nauka zdalna do kiedyNauka zdalna przedłużona. Przemysław Czarnek: "Jest zdecydowanie za wcześnie, aby otwierać w pełni szkoły"

Zobacz wideo Czy w lutym zostaną zniesione kolejne obostrzenia? "Jeśli sytuacja się pogorszy, będziemy musieli wrócić do poprzednich regulacji"
Więcej o: