Ciąża geriatryczna Meghan Markle. Z tym stanem wiążą się liczne powikłania

Meghan Markle i książę Harry spodziewają się drugiego dziecka. Ciążę Meghan wielu fanów określa terminem tzw. ciąży geriatrycznej. Wyjaśniamy, co dokładnie oznacza to pojęcie i z czym jest związane.

Meghan Markle i książę Harry radosną nowiną podzielili się z fanami w walentynki. Czarno-białe zdjęcie 39-latki pozującej ciążowym brzuszkiem zostało opublikowane w magazynie People.

Możemy potwierdzić, że Archie będzie starszym bratem. Książę Harry i księżna Sussex są szczęśliwi, że spodziewają się drugiego dziecka

- powiedział rzecznik pary w rozmowie z portalem.

Meghan Markle i książę Harry spodziewają się dziecka

Na zdjęciu widać, jak uśmiechnięty książę czule patrzy na żonę, które położyła mu głowę na kolanach. Meghan pozowała wówczas w zwiewnej sukience, autorstwa Caroliny Herrery, która została uszyta, gdy Meghan Markle była w ciąży z pierwszym sykiem - Archie'm.

Meghan Markle i książę HarryMaghan Markle jest w drugiej ciąży! "Archie będzie starszym bratem"

Przypominamy, że kilka miesięcy temu Meghan spodziewała się drugiego dziecka, ale poroniła. O swojej stracie opowiedziała w poruszającym eseju, którego celem było przełamanie tabu wokół kwestii poronień.

Wiedziałam, kiedy trzymałam swoje pierworodne dziecko, że tracę drugie. Kilka godzin później leżałam w szpitalnym łóżku, trzymając męża za rękę. Czułam wilgoć jego dłoni i całowałam jego kłykcie, mokre od naszych łez. Wpatrywałam się w zimne białe ściany zaszklonymi oczami. Próbowałam sobie wyobrazić, jak się z tego podniesiemy (...) Utrata dziecka oznacza niosący ze sobą niemal nieznośny smutek, którego wielu doświadcza, ale o którym mało kto mówi

- wyznała.

Meghan Markle a ciąża geriatryczna

Mianem ciąży geriatrycznej nazywa się ciążę kobiet po 35. roku życia. Meghan Markle będąc w ciąży z pierwszym synem, miała 37 lat i to właśnie wtedy termin ten zyskał na popularności. Wiadomo, że ciąża geriatryczna jest bardziej ryzykowna od tej poniżej 35. roku życia, ponieważ wraz z upływem lat, wzrasta ryzyko powikłań, takich jak wystąpienie włókniaków i endometriozy, które rzadziej dotykają młodych mam. Przy ciąży geriatrycznej mogą pojawić się również inne komplikacje, w tym przedwczesny poród, urodzenie dziecka z niską masą urodzeniową, cukrzyca ciążowa, czy urodzenie dziecka z wadą genetyczną.

Trzeba jednak podkreślić, że takie sytuacje nie zdarzają się zawsze i nie są powodem, aby wiele mam rezygnowało z posiadania dziecka po 40 roku życia. Wiele dojrzałych kobiet w tym wieku rodzi zdrowie dzieci bez komplikacji.

Meghan Markle i książę Harry spodziewają się tęczowego dzieckaMeghan Markle i książę Harry spodziewają się tęczowego dziecka. "Możemy potwierdzić, że Archie będzie starszym bratem"

Zobacz wideo Jakich specjalistów powinnyśmy odwiedzać w ciąży? Dla zdrowia przed porodem i po nim
Więcej o: