Kiedy powrót do szkoły klas 4-8? Prof. Krzysztof Simon komentuje: To jest tragedia

Powrót do szkół możliwy za dwa tygodnie? Prof. Krzysztof Simon zabrał głos. "Otworzyliśmy szkoły dla klas 1-3. Nie widać, że by był duży wzrost zachorowań, ale zobaczymy, jak to się odbije na sytuacji w kraju" - mówi.

Prof. Krzysztof Simon z Rady Medycznej był gościem programu Wirtualnej Polski "Newsroom". W rozmowie z dziennikarzem skomentował kwestię powrotu uczniów do edukacji stacjonarnej. Wyjaśnił, że istotna będzie ocena wpływu na rozprzestrzenianie się wirusa po zmianach w obostrzeniach z 12 lutego, czyli m.in. po otwarciu hoteli i basenów.

Powrót do szkół - prof. Krzysztof Simon komentuje

Dziennikarz zapytał profesora, czy jest odpowiedni moment na otwieranie szkół dla starszych roczników, a jeśli nie,  czy w ogóle jest na to szansa w tym roku szkolnym.

Myślę, że tak. Otrzymujemy list od nauczycieli z prośbami, ale proszę zrozumieć. Mamy wiele grup zawodowych, które chciałyby się zaszczepić i każda z nich ma rację, ale szczepionek nie ma jako takich

- przyznał ekspert

Przyznał, że zdaje sobie z faktu, jak bardzo dzieci i młodzież potrzebują powrotu do normalności, ale otwarcie szkół jest uzależnione od ilości szczepień oraz sytuacji epidemicznej w kraju.

Szkoły to jest tragedia. Ludzie siedzą w domu, spotykają się online, dzieci mają kontakt już tylko poprzez gry komputerowe czy smartfony. Faktem jest, że panuje epidemia. Otworzyliśmy szkoły dla klas 1-3. Nie widać, że by był duży wzrost zachorowań, ale zobaczymy, jak to się odbije na sytuacji w kraju, W końcu szczepimy też nauczycieli, bo teraz jest problem ze szczepionkami i będzie można otworzyć placówki dla starszych dzieci.

Co zrobić, by nosząc maseczkę ochronną, szkła okularów nie parowały?Co zrobić, by przy maseczce szkła okularów nie parowały? Trzy przydatne triki

Prof. Krzysztof Simon został zapytany o, to kiedy najpewniej zostałaby ogłoszona decyzja o otwarciu placówek edukacyjnych.

Przeznaczamy około dwa-trzy tygodnie na decyzję w sprawie kolejnych etapów otwarcia, ale jeśli będzie 14 tys. zachorowań dziennie, to nie będzie mowy o żadnym powrocie. Za dwa-trzy tygodnie zostanie podjęta kolejna decyzja przez premiera, po ocenie epidemicznej sytuacji

- podsumował.

Powrót do szkoł - komentarze rodziców

Nie ulega wątpliwości, że kwestia końca edukacji zdalnej budzi wielkie emocje wśród uczniów, nauczycieli oraz rodziców. Na profilu na Facebooku edziecko.pl postanowiliśmy zapytać rodziców o to, jakie jest ich zdanie na temat edukacji zdalnej i czy młodzież faktycznie powinna wrócić jak najszybciej do szkół.

Dzieciaki zrobiły się takie leniwe, że nic im się nie chce robić. Ani słuchać nauczyciela, ani udzielać się na tych lekcjach. Coraz częściej słyszę, jak nauczyciel woła: 'czy ktoś mnie słucha? Niech się ktoś odezwie'. Siedzą i grają na Xboksie. Nie udzielają się na lekcji, prac zadanych też się nie chce wykonać, sprawdziany to fikcja, bo ściągają z internetu albo przekazują sobie odpowiedzi na discordzie i tak długo można by jeszcze pisać jest to stracony rok pod względem nauki jak i brak styczności z rówieśnikami
Nauka zdalna to nieporozumienie. Gdzie kontakt z innymi dzieciakami, z nauczycielem? Gdzie przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty? Podejście do każdego z osobna? Psychicznie dzieciaki są w fatalnej kondycji. Strach myśleć jak będzie wyglądał ich nowy rok szkolny. Jak się odnajdą. Covid covidem, ale do szkoły dzieciaki wrócić powinny. Przecież nie będziemy ich trzymać do końca edukacji przed ekranem.
Dzieci powinny już dawno do szkoły wrócić. Szczególnie że dla klas 4-8 jest to ważny etap rozwoju społecznego, w którym kształtują się ich relacje społeczne. Teraz zamiast relacji i interakcji z człowiekiem mamy ogłupiające gapienie się w ekran, a dzieci z lekcji prawie nic nie wynoszą i tak
Ja tego pragnę... Widzę, że dzieciaki przestają żyć realnym światem... Brak rzeczywistości, tylko internet
Myślę, że wielu też zdaje sobie sprawę, jak wyglądają sprawdziany on-line. Ile jest warta aplikacja 'uczciwy zdający'? Nic! Wystarczy, że dziecko piszące sprawdzian ma pod ręką smartfona, którym robi zdjęcia pojawiających się na ekranie zadań i wysyła messengerem do konsultanta, który w ciągu kilku sekund powie którą opcję zaznaczyć. A potem przychodzi do mnie uczeń, który poproszony o przedstawienie się mówi "Have got on name Krystian" - autentyczny przypadek, ale ze wszystkich sprawdzianów w ostatnim semestrze miał szóstki.

- pisali.

Przemysław CzarnekPowrót do szkół - minister Czarnek o najgorszym scenariuszu. Rodzice: Niszczą nam młodzież

Zobacz wideo Prof. Godzic: Będziemy mieć Budapeszt nad Wisłą
Więcej o: