Matura z religii. Pierwszy egzamin w 2024 roku? "Minister Czarnek nie zna takich ograniczeń"

Matura z religii stanie się faktem? Czy Przemysław Czarnek sprawi, że już w 2024 roku licealiści będą mogli przystąpić do matury z religii? Na taką możliwość wskazują reporterzy TVN24, którzy próbują ustalić, jakie plany ma Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Przemysław Czarnek spotkał się 8 stycznia z przedstawicielami Komisji Wychowania Katolickiego KEP. W spotkaniu uczestniczyła również wiceminister Marzena Machałek. Stronę kościelną reprezentowali: ks. bp dr hab. Wojciech Osial przewodniczący Komisji i biskup pomocniczy diecezji łowickiej, ks. bp dr Marek Mendyk, biskup świdnicki, ks. prof. dr hab. Piotr Tomasik, dziekan Wydziału Teologicznego UKSW oraz ks. dr Marek Korgul.

Matura z religii. Przemysław Czarnek po spotkaniu z KEP

Justyna Sadlak z biura prasowego MEiN w rozmowie z TVN24 stwierdziła, że spotkanie miało charakter roboczy i kurtuazyjny z nowopowołanym ministrem. Podkreśliła, że przedstawiciele KEP przybliżyli swoje dotychczasowe wystąpienia do MEN. Mimo to stacja podaje informacje od anonimowego urzędnika, z których wynika, że po spotkaniu można było słyszeć liczne pogłoski o tym, jakoby kościół w końcu dostał maturę z religii. 

Poprzedni ministrowie, nawet bardzo wierzący, tłumaczyli hierarchom, że wdrożenie i przeprowadzenie matury z religii jest niemożliwe z powodów prawno-organizacyjnych. Ale minister Czarnek nie zna takich ograniczeń i pewnie uważa, że nie ma rzeczy niemożliwych

- zdradza anonimowy urzędnik. 

Stacja wyliczyła, że pierwszy egzamin z religii mógłby odbyć się w 2024 roku. Przemysław Czarnek nie komentuje tych doniesień. 

Matura z religii. "Egzamin z religii to byłby egzamin z zakresu wiedzy teologicznej"

Jednym ze zwolenników wprowadzenia matury z religii jest wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski.

Uczniowie mogą dziś zdawać różne dodatkowe przedmioty, które niekiedy nawet nie są nauczane w szkole, jak choćby historię sztuki. A przecież egzamin z religii to byłby egzamin z zakresu wiedzy teologicznej, nauki, którą mamy w Polsce również na poziomie akademickim

– twierdzi wiceminister.

Pełnomocnik rządu do spraw kształcenia ogólnego i nadzoru pedagogicznego podkreśla, że egzamin wymaga wysiłku z obu stron: państwa i Kościołów, związków wyznaniowych.

Matura z religii. "Jak Pan Bóg pozwoli"

O maturze z religii jest głośno od 2006 roku, kiedy to Episkopat miał dojść do porozumienia w tej sprawie z rządem PiS. Ostatecznie nigdy do tego nie doszło.

Jak Pan Bóg pozwoli, to w 2021 roku mogłaby już być matura z religii

- twierdził ówczesny przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP, bp Marek Mendryk.

Zobacz wideo Kiedy ósmoklasiści i maturzyści wrócą do szkół? Odpowiada minister edukacji
Więcej o:
Copyright © Agora SA