Marta Żmuda-Trzebiatowska: Nie róbmy tego nastolatkom. Gwiazdy o pomyśle ministra Czarnka na "odchudzanie dziewczynek"

Słowa ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka o otyłości wśród dzieci wywołały oburzenie polityków, ekspertów, a także gwiazd. Aktorka Marta Żmuda Trzebiatowska opublikowała szczere wyznanie. "Byłam najgrubsza w klasie" - napisała. I zaapelowała o to, aby zadbać o zdrowie i samoakceptację młodych osób.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek stwierdził, że w kwestii otyłości "większy problem jest u dziewczynek" i to przede wszystkim dla nich przeznaczone będą dodatkowe zajęcia sportowe po powrocie dzieci do szkół. Zobacz: Słowa ministra Czarnka o otyłości u dzieci. "Nie możemy sobie pozwolić na żarty".

Marta Żmuda Trzebiatowska wspomina szkolne czasy

Marta Żmuda Trzebiatowska opublikowała w mediach społecznościowych szczery post, w którym przyznała, że w czasach szkolnych nie miała idealnej sylwetki.  

Wiecie, że w szkole podstawowej byłam najgrubsza w klasie? Mimo że miałam rozszerzony WF, codziennie treningi, to i tak byłam większa, niż moje koleżanki

- wyznała na Instagramie. "Do liceum dojeżdżałam autobusem, do pobliskiego miasta i kiedyś jeden kolega w tym autobusie, podczas drogi do szkoły, rzucił z tylnego siedzenia w moją stronę jakiś niewybredny komentarz na temat mojej tuszy. Szalenie się zawstydziłam, oczy wszystkich zwróciły się w moim kierunku, a na twarzach kolegów i koleżanek malował się ironiczny uśmiech. Wiecie, liceum to jest ten wiek, kiedy taka uwaga (dziś powiedziałabym błahostka) potrafi głęboko zranić i zostać w głowie na zawsze" - opisała. Aktorka podkreśliła, że pamięta to uczucie do dziś. 

Nie róbmy tego nastolatkom. Niech będą ZDROWE, zdrowo się odżywiają, ruszają - dbajmy o to jako rodzice, nauczyciele, przyjaciele, ale niech każda wie, że NIE MUSI być "idealną wersją siebie", nie każda musi być chuda, by być piękna, mądra, ważna, że nasza siła tkwi w różnorodności

- zaapelowała. "Nie pokazujmy w mediach społecznościowych wyprasowanych, wyretuszowanych zdjęć, bo świat tak nie wygląda i robimy tym młodym dziewczynom krzywdę. Budujmy ich świadomość, mówmy, że warto o siebie dbać: ćwiczyć, zdrowo jeść, ale to nie musi być celem w naszym życiu" - dodała. 

Małgorzata Rozenek-Majdan opublikowała odważne zdjęcie z plaży. 'Figura pierwsza klasa i te nogi' (zdjęcie ilustracyjne)Małgorzata Rozenek-Majdan opublikowała odważne zdjęcie z plaży. "Figura pierwsza klasa i te nogi"

Agata Młynarska także skomentowała pomysł ministra Czarnka

Agata Młynarska na swoim koncie na Instagramie także skrytykowała wypowiedź ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. "Panie Ministrze! Z dziewczynkami w ogóle jest problem. Mają własne zdanie, mówią, co myślą, walczą o swoje prawa, robią kariery, kochają, kogo chcą i jak chcą, bywają różnych rozmiarów, rodzą dzieci. A jak już zostaną matkami, to z pazurami rzucają się, żeby je bronić. Zwłaszcza kiedy słyszą słowa tak szkodliwe dla ich psychiki - zaczęła Młynarska.

"Pozwoliłam sobie zrealizować film dokumentalny o tym problemie (...). Znam rozmiar tych tragedii. Nie dokładajmy im problemów, nie stygmatyzujmy naszych dzieci. One bardzo cierpią i potrzebują wsparcia. Ale przede wszystkim systemowej pomocy. Dobrze, że Pan chce aby było więcej zajęć ruchowych w szkole. Doceniamy tę troskę" - kontynuowała i zasugerowała ministrowi ciążę gastronomiczną. 

Zobacz wideo Podwyżki dla nauczycieli? "Będziemy dbać o zwiększenie atrakcyjności tego zawodu"
Więcej o: