Kiedy powrót do szkół 2021? Minister Czarnek nie wyklucza, że przed Wielkanocą

Data powrotu do szkół jest tematem, który od miesięcy nurtuje uczniów, nauczycieli i rodziców. "Rząd jest przygotowany na każdy wariant, także na powrót uczniów wszystkich klas do nauczania w trybie stacjonarnym przed świętami Wielkanocy" - zapowiedział minister Czarnek.

W czwartek 4 lutego odbyła się konferencja prasowa ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka, minister pracy i polityki społecznej Marleny Maląg oraz ministra w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka. Dotyczyła szczepień nauczycieli oraz powrotu starszych uczniów do szkół. 

To szczepienie, które zaczynamy, daje światełko w tunelu. My jesteśmy przygotowani na każdy wariant, również taki, że w miarę szybko uczniowie będą wracać do szkół. Wytyczne są już przygotowywane

- mówił wówczas minister edukacji i nauki.

Kiedy powrót do szkół 2021 - minister Czarnek komentuje

W rozmowie z radiową Jedynką Przemysław Czarnek zdradził, że pod uwagę brana jest również sytuacja, w której młodzież miałaby wrócić do edukacji stacjonarnej jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi, które w tym roku wypadają w niedzielę 4 kwietnia.

Ja niczego nie wykluczam, na każdy wariant jesteśmy przygotowani - również na powrót klas IV-VIII i klas szkół ponadpodstawowych do szkół w trybie stacjonarnym przed Wielkanocą, ale to zależy nie od tego, jak my jesteśmy przygotowani, tylko od tego, jakie są okoliczności pandemiczne i od opinii ekspertów

- mówił.

Minister edukacji i nauki tłumaczył, że decyzje o powrocie do szkoły zależą nie tylko od samego zaszczepienia się wszystkich nauczycieli, ale również ich czynników.

Od ilości zakażeń, zgonów w Polsce, za granicą, rozwoju koronawirusa w tych różnych odmianach wirusa - tego brytyjskiego czy południowoafrykańskiego, od tego, jak wygląda sytuacja dotycząca przestrzegania obostrzeń przez Polaków

- wymieniał.

Przemysław Czarnek nie wykluczał jednak również bardziej pesymistycznego scenariusza, zakładającego powrót uczniów klasy 1-3 do edukacji zdalnej, gdyby sytuacja epidemiczna uległa znaczącemu pogorszeniu.

Przypominamy, że minister zdrowia Adam Niedzielski pod koniec stycznia ogłosił, że jeżeli powrót uczniów klas 1-3 do szkół nie przyczyni się do wzrostu wskaźnika zachorowalności wśród nauczycieli, będzie to dawało przestrzeń do powrotu do szkół starszych dzieci oraz młodzieży. Podkreślił, że decyzje w tej sprawie mają zapaść w drugim tygodniu lutego.

Zobacz wideo Kiedy zostaną zaszczepieni nauczyciele powyżej 60. roku życia?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.