Co ze szkołami? Adam Niedzielski: Będę rekomendował od marca przywrócenie nauki stacjonarnej

Wszyscy zastanawiają się, co ze szkołami. Wątek szkół został poruszony także podczas dzisiejszej konferencji premiera Mateusza Morawieckiego. "Od poniedziałku rusza akcja rejestracji na szczepienia wśród nauczycieli" - oznajmił minister zdrowia Adam Niedzielski i powiedział, jakie kroki zostaną podjęte w następnej kolejności.

Co ze szkołami? Od kilku miesięcy starsi uczniowie uczą się w domach, a niektórzy z nich mają wkrótce przystąpić do egzaminów. Podczas konferencji premiera 5 lutego Mateusz Morawiecki oznajmił, że w połowie lutego nastąpi otwarcie hoteli i miejsc noclegowych do 50 procent łóżek oraz otwarcie kin i teatrów do 50 procent miejsc. Również zniesiony zostanie zakaz aktywności sportowej na terenach otwartych. Został poruszony również temat powrotu dzieci do szkół. 

Zobacz wideo Powrót do nauki stacjonarnej? Minister edukacji: "Śmierć jest gorsza niż negatywne skutki nauki zdalnej"

Co ze szkołami? Minister zdrowia odpowiada

Minister zdrowia wielokrotnie pytany był o, to kiedy uczniowie wracają do szkół. Ostatnio w rozmowie z Polskim Radiem 24 mówił, że "chyba można to coraz odważniej wypowiadać: wchodzimy w taki okres, gdzie pandemia w Polsce znajduje się pod kontrolą, bo liczba zachorowań waha się ostatnimi czasy w przedziale mniej więcej 5 tysięcy z kawałkiem średnio tygodniowo". Podkreślał jednak, że z jego punktu widzenia uczniowie wrócą do szkół nie wcześniej niż w marcu. 

Podczas konferencji prasowej 5 lutego potwierdził swoje przypuszczenia. Zdradził też, kto wróci do placówek edukacyjnych w pierwszej kolejności.

/Konferencja prasowa ministra zdrowia w KrakowieKiedy uczniowie wracają do szkół? Adam Niedzielski: Chyba można powiedzieć, że pandemia jest pod kontrolą

Od poniedziałku rusza akcja rejestracji na szczepienia wśród nauczycieli. Ja na razie będę panu ministrowi Czarnkowi rekomendował od marca przywrócenie nauki stacjonarnej na uczelniach medycznych. Tam personel i studenci są już wyszczepieni

- oznajmił minister Adam Niedzielski. I dodał, że jak zdiagnozowana zostanie sytuacja wśród nauczycieli klas 1-3, rząd będzie mógł podejmować dalsze decyzje.

Poruszył też temat szczepień nauczycieli. Jak podkreślał, pedagodzy do 60. roku życia zostaną zaszczepieni produktem firmy Pfizer-BioNTech. Ci, którzy tę granicę wieku przekroczyli, muszą poczekać na nowe dawki szczepionki.

Do marca szczepienia szczepionką od firmy Pfizer są rozpisane. Gdy tylko pojawią się nowe dawki, nowe preparaty, które będą dla tych osób bezpieczne, oczywiście zostaną nimi zaszczepione

- mówił.

Kiedy otwierają kina i teatryKiedy otwierają kina? "Każde z otwartych miejsc musi przestrzegać normatywów"

Więcej o: