Szczepienia nauczycieli. Prof. Horban: Szczepionka AstraZeneca jest jak dobrej klasy BMW

Prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. COVID-19, na konferencji prasowej poświęconej szczepionce firmy AstraZeneca wypowiedział się na temat szczepienia nauczycieli i powrotu do szkół uczniów klas 4-8.

Prof. Andrzej Horban wziął udział w konferencji prasowej poświęconej szczepionce firmy AstraZenca. Odpowiadał na pytania dotyczące skuteczności tej szczepionki i planów dotyczących szczepienia nauczycieli. Rada Medyczna przy premierze zarekomendowała bowiem szczepienie nauczycieli poniżej 60. roku życia szczepionką AstraZeneca, a tych starszych - szczepionkami Moderny lub Pfizera. Wywołało to oburzenie w środowisku nauczycielskim, pojawił się sprzeciw wobec "eksperymentowaniu na nauczycielach"

Szczepionka jest taka, jaka jest. Jeżeli szczepionki oparte o mRNA można porównać do maybacha, to szczepionka AstraZeneca jest dobrej klasy BMW

- powiedział prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. COVID-19

Obostrzenia od 1 lutego mogą zaskoczyć. Spodziewaliśmy się czegoś innego. Obostrzenia od 1 lutego mogą zaskoczyć. Spodziewaliśmy się czegoś innego. "Trudno przypuszczać, że Polska będzie zieloną wyspą"

Szczepienia nauczycieli. Która szczepionka jest bardziej skuteczna?

Profesor Horban porównał skuteczność szczepionki AstraZeneca i szczepionki Pfizer lub Moderny. Zrobił to w swoim stylu - obrazowo, zdecydowanie i nie pozostawiając wątpliwości.

Jeżeli założymy, że w przypadku szczepionki Pfizer lub Moderny jest gwarancja, że 95 proc. nie zachoruje, to w przypadku AstraZeneca nie zachoruje 60 proc. A pozostałe 40 proc., nawet jak zachoruje, to będzie chorowało łagodnie, jak w przypadku normalnej infekcji wirusowej, co nie będzie wymagało położenia się do szpitala. Do tych zdarzeń będzie dochodziło rzadko. To zmiana na chorowanie lżejsze, skąpoobjawowe

- wyjaśnił prof. Horban. 

Komisja Europejska Ursuli von der Leyen boryka się z olbrzymimi problemami z dostawami szczepionek na COVID-19 dla krajów członkowskich Unii EuropejskiejSzczepienia dla nauczycieli już w przyszłym tygodniu? Tak, ale nie dla wszystkich. Minister Dworczyk poinformował, kto ma pierwszeństwo

Prof. Horban o szczepieniu nauczycieli

Profesor zapewnił, że nauczycieli i pracowników szkół należy zaszczepić, by zahamować potencjalny rozwój pandemii. Otwarcie szkół dla starszej młodzieży wiąże się, bowiem z dużo większym ryzykiem niż to jest w przypadku najmłodszych uczniów.

Wszyscy dążą do tego, by otworzyć szkoły. O ile otwarcie szkół dla klas I-III nie powinno spowodować zwiększenia liczby zakażeń, to w przypadku dzieci starszych – już tak. Chorobę transmitują dzieci na nauczycieli, a nauczyciele na innych. Stąd decyzje, by szczepić osoby, które mogą być transmiterami na osoby, które mogą ciężko zachorować.

- wyjaśnił prof. Horban.

Powrót do szkół uczniów klas 4-8? Wciąż nie wiadomo kiedy 

Profesor Andrzej Horban spytany o, to kiedy można się spodziewać powrotu do szkół uczniów klas 4-8, nie udzielił jednoznacznej odpowiedzi. Jego zdaniem dużo zależy od wyniku drugiego badania przesiewowego, któremu niebawem mają zostać poddani nauczyciele klas 1-3. Pierwsze badanie, które było przeprowadzone w połowie stycznia, wykazało, że wynik pozytywny miało 2 proc. przebadanych nauczycieli.

Pilnie sprawdzamy, co się dzieje po wypuszczeniu do szkół klas I-III. Jeżeli po powtórzeniu testu okaże się, że mamy nie 2 proc., a 10 proc. zakażonych, to zmieni nasze myślenie o wypuszczaniu dzieci i szczepieniach

– powiedział prof. Horban.

Zobacz wideo Co ze szczepieniami dzieci? Czy chore będą miały pierwszeństwo? Odpowiada dr Grażyna Cholewińska-Szymańska
Więcej o: