Powrót do szkół dla starszych roczników pod znakiem zapytania. Rodzice oburzeni. "Niszczą nam młodzież"

Minister zdrowia Adam Niedzielski nie odpowiedział, kiedy możemy spodziewać się powrotu do szkół dla uczniów klas 4-8. "Rok stracony. Zdalna nauka doprowadzi do zaburzeń w relacjach między dziećmi" - twierdzą zmartwieni rodzice. Wiele osób dziwi się, że żłobki i przedszkola cały czas funkcjonują normalnie, "a przecież to w tych oddziałach trudno o dystans i przestrzeganie reżmu".

Minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji 28 stycznia poinformował o przedłużeniu nauki zdalnej dla starszych roczników. Na pytanie o powrót dzieci do szkół przed wakacjami, odparł, że "jest na to szansa". 

Najbliższa decyzja dotycząca edukacji zostanie podjęta najwcześniej 14 lutego

- zapowiedział. "Szansa na powrót do szkoły przed wakacjami jest, ale będziemy opierać decyzje na konkretnych wynikach badań. Jeśli w drugiej połowie lutego zauważymy, że otwarcie szkół nie przyczyni się do wzrostu zachorowań u populacji, to będziemy o tym myśleć" - stwierdził.

Powrót do szkoły 2021. 'Cieszę się, że syn wraca do szkoły'Powrót dzieci do szkół 2021. "My dorośli mamy dość. Dzieci też. Nie rozumieją, czemu są dzieleni"

Rodzice chcą powrotu do szkół starszych roczników. "Zdalna nauka doprowadzi do zaburzeń w relacjach"

Rodzice uczniów z klas 1-3 cieszą się z powrotu pociech do nauki stacjonarnej. (Zobacz: Uczniowie wrócili do szkół. "Otworzyłam szampana o ósmej, a syn zapytał, czy może nocować w szkole") Jednak Ci, którzy mają dzieci w starszych klasach, nie kryją zmartwienia. 

Rok stracony. Zdalna nauka doprowadzi do zaburzeń w relacjach między dziećmi.  Niszczą nam młodzież. Straszne czasy

- stwierdziła jedna z mam na forum edziecko.pl.

Zgadzam się. Dzieci w domu tylko przy komputerach i telefonach. Nie mają obowiązku wstać wcześniej. To wszystko ma na nie negatywny wpływ

- przyznała jej rację kolejna internautka. "Powinni wrócić do szkoły. Czują się źle i mają dość nauki zdalnej, ale przede wszystkim stracili systematyczność i obowiązek szkolny" - dodał następny rodzic.

Mówi się o tym, że ósmoklasiści i maturzyści będą źle przygotowani do egzaminów. Dorośli zwracają uwagę, że "problem dotyczy również tych, którzy będą zdawać za rok".

Nie mówiąc już o dzieciach, dla których wyjście do szkoły było jedynym "normalnym" punktem dnia (myślę tu o dzieciach z rodzin dysfunkcyjnych)

- zwróciła uwagę jedna z mam.

"W przedszkolach i żłobkach zachowanie dystansu jest fikcją"

Rodzice dziwią się również, dlaczego inne placówki edukacyjne pracują w tradycyjnym trybie. 

Nie rozumiem też, dlaczego żłobki i przedszkola mogą funkcjonować? Tam zachowanie dystansu jest fikcją. A nauczyciele i opiekunowie w tych placówkach są dużo bardziej narażeni niż ci w szkołach. W żłobkach i przedszkolach wirusa nie ma? Czy pracownicy mają jakieś super moce i się nie zarażają?

- zapytała ironicznie internautka. Porozmawialiśmy z nauczycielką, która pracuje w oddziale zerowym w podstawówce. Zapytaliśmy ją, jak w praktyce wyglądają zajęcia z małymi dziećmi. "Staramy się przestrzegać wytycznych. M.in. wietrzymy sale, zbieramy zabawki na koniec dnia i wrzucamy je do pojemnika do dezynfekcji. Dzieci myją ręce. Korzystają z własnych przyborów szkolnych. Nie pożyczają sobie przedmiotów.". Stwierdziła, że jest jednak jedno "ale".

Niemożliwe jest zachowanie dystansu pomiędzy dziećmi. Grupa jest liczna, jak na średniej powierzchni salę. Jesteśmy wszyscy blisko siebie. Dzieci ze sobą rozmawiają, bawią się. Od początku jestem tym wszystkim zestresowana, ale nikt nie dał mi wyboru, więc pracuję.  Zakładam, że faktycznie w klasach 4-8 łatwiej byłoby zachować reżim sanitarny, niż w grupie moich wychowanków

- opowiedziała.  

Zobacz też: Powrót dzieci do szkół 2021. "My dorośli mamy dość. Dzieci też. Nie rozumieją, czemu są dzieleni"

Zobacz wideo Powrót do nauki stacjonarnej? Minister edukacji: "Śmierć jest gorsza niż negatywne skutki nauki zdalnej"
Więcej o: