Obraz szkoły w "Ferdydurke". Jak nauczyciele i uczniowie zostali ukazani w powieści Gombrowicza?
"Ferdydurke" to jedno z pierwszych i najwybitniejszych dzieł Witolda Gombrowicza. Powieść została wydana w 1938 roku, jednak sam autor sławę i uznanie zyskał dopiero pod koniec życia za sprawą nominacji do Nagrody Nobla z dziedziny literatury, którą otrzymał dwukrotnie - w 1966 oraz 1966 roku.
Obraz szkoły w "Ferdydurke"
„Ferdydurke” pokazuje w satyryczny sposób obraz polskiej społeczności międzywojennej. W szczególny sposób Gombrowicz przedstawił obraz szkoły w Ferdydurke. Główny bohater powieści Józio Kowalski, jako dojrzały trzydziestoletni mężczyzna zostaje na powrót odesłany do szkolnej ławki. W szkole, do której uczęszcza uczniowie są "upupiani" - ich zachowania i poglądy są infantylizowane. Muszą się dostosować do panujących zasad i schematów. Stają się przez to podatni na wszystkie dydaktyczne „mądrości”.
Obraz szkoły w "Ferdydurke" ukazuje, że w placówce nie jest doceniane samodzielne myślenie uczniów. Szkoła nie rozwija kreatywności i twórczego myślenia. Wymaga jedynie powielania przez uczniów utartych schematów myślowych. Nauczyciele wychowują uczniów w rygorystyczny sposób. Ich metody opierają się na budowaniu poczucia strachu w uczniach.
Obraz szkoły w "Ferdydurke". Jak Grombrowicz przedstawił w lekturze nauczycieli?
W „Ferdydurke” przedstawione są np. lekcje języka polskiego i łaciny. Nauczyciel literatury, Bladaczka to uosobienie antypatycznego belfra, który już swoim wyglądem zewnętrznym wzbudza w uczniach niemiłe uczucia. Gombrowicz w przezabawny i ironiczny sposób charakteryzuje profesora, twierdząc, że „ględząc wieszczem, na życie zarabiał”.
Nauczyciel nie potrafi zarazić pasją do przedmiotu uczniów. Przez to wychowankowie podczas zajęć lekceważą jego "ględzenie". Bladaczka na lekcji języka polskiego wbija uczniom do głowy tezę: „Słowacki wielkim poetą był”. Nie liczy się dla niego to, czy Słowacki przemawia do ówczesnego pokolenia. Nie daje możliwości oceny twórczości autora uczniom, a jedynie wymaga od nich przedstawienia "regułki". Nauczyciel Łaciny zamęcza uczniów nudnymi tematami związanymi z gramatyką.
Obraz szkoły w "Ferdydurke". Dwie grupy uczniów
Przez postępowanie nauczycieli uczniowie przybierają dwie postawy: albo w pełni poddają się panującym w szkole prawom albo je ignorują. Są dwie grupa. Jedna z nich "kujonów" skupia się wokół Pylaszczkiewicza, czyli Syfona. A buntownicy grupują się wokół Miętalskiego (Miętusa), których cechuje ich całkowite lekceważenie dobrych manier.
-
Przerwa świąteczna - Wielkanoc 2021. Uczniowie mogą nastawić się na dłuższy odpoczynek
-
Najpopularniejsze imiona 2021. Na podium pozostają dwie królowe. Jeszcze 10 lat temu nie były modne
-
Bezwarunkowy dochód podstawowy. Zastąpi 500 plus? To 1200 zł dla dorosłego i 600 zł na dziecko
-
Do kiedy są zamknięte szkoły 2021? Powrót już nie "po Wielkanocy"
-
Imiona dla dzieci, które kiedyś były zakazane. Dziś można tak już nazwać swoją pociechę
- Konferencja. Nowe obostrzenia w Polsce. Adam Niedzielski: Stały trend dynamicznego wzrostu dziennej liczby zachorowań
- Wiersze na Dzień Kobiet 2021. Najpiękniejsze życzenia i wierszyki z okazji święta wszystkich pań
- Przerwa świąteczna - Wielkanoc 2021. Dłuższe wolne spędzimy zamknięci w domach?
- Przemysław Czarnek prezentuje założenia nowego programu MEN. "Chcemy, by wpłynął na kondycję fizyczną wszystkich"
- Siedmiolatka podczas lekcji zdalnej uratowała babcię. "Dziewczynka nie spanikowała, zachowała się bardzo odpowiedzialnie"