Rodzice o powrocie do szkół. "Uczniów dzieli się na bardziej lub mniej potrzebujących"

W poniedziałek 18 stycznia uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych wrócili do edukacji tradycyjnej. Zdaniem wielu rodziców, starsze dzieci również potrzebują stacjonarnej edukacji i kontaktu z rówieśnikami. "Jestem wściekła albo wracają wszyscy, albo nikt, dlaczego nie wróciły klasy 6-8? To one mają najwięcej nauki i są najbardziej stratne".

Podczas konferencji prasowej 11 stycznia minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział przedłużenie wszystkich obostrzeń, z wyjątkiem jednego. Uznał, że edukacja stacjonarna jest szczególnie istotna dla najmłodszych dzieci, które powinny wrócić do placówek.

Uruchomienie nauczania w klasach 1-3 jest decyzją bardzo ważną, bowiem wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że nauczanie zdalne w tych grupach wiekowych, grupach najmłodszych jest najmniej efektywne. Najbardziej uciążliwe dla samych uczniów, nauczycieli, ale i rodziców. W związku z tym to nauczanie w klasach 1-3 rzeczywiście może przynieść więcej efektów wówczas, kiedy będzie odbywało się stacjonarnie

- tłumaczył.

Rodzice o powrocie do szkół

Decyzja o powrocie uczniów klas 1-3 szkół podstawowych do nauki stacjonarnej wzbudziła wiele emocji wśród nauczycieli, dzieci oraz rodziców. Na stronie facebookowej edziecko.pl rodzice podzielili się z nami emocjami, które towarzyszyły im w związku z tym wydarzeniem. Wiele osób zgodnie przyznało, że dawno nie widziało swoich pociech tak podekscytowanych wizją spotkania z rówieśnikami.

Chyba nigdy moje dziecko nie było tak szczęśliwe z możliwości powrotu do szkolnych murów. Zdałam sobie sprawę, jak cenne dla pierwszoklasisty jest kontakt z rówieśnikami. Gdy dowiedział się, że wraca do swoich kolegów, w jego oczach pojawiły się łzy szczęścia, a mnie ścisnęło za gardło. Dzisiaj wychodząc do szkoły i zostawiając w domu dwóch starszych braci na zdalnym, powiedział 'a ja się spotkam w końcu z kolegami a wy nie'.  Czuje się wyróżniony, a ja mimo obaw ciesze się, że wrócił do szkoły. Pierwsza klasa jest kluczowa w nauczaniu

- przyznała jedna z mam.

Cóż by to były za ferie zimowe bez ulepionego bałwana ?Obostrzenia dla dzieci i młodzieży. Rząd łagodzi zasady, ale tylko dla najmłodszych

Inni rodzice również zwrócili uwagę na fakt, że starsze dzieci czują się poszkodowane i zazdroszczą młodszemu rodzeństwu powrotu do placówek. Zdaniem niektórych mam i ojców decyzja o edukacji stacjonarnej tylko dla najmłodszych jest krzywdząca.

Mam dwóch synów, jednego w czwartej, a drugiego w drugiej klasie. Starszy popłakał się, jak usłyszał, że jeszcze nie idzie do placówki. Stwierdził, że już nie pamięta, jak wygląda szkoła i koledzy. Młodszy początkowo niechętny  leciał jak na skrzydłach.
Mam córkę w drugiej klasie i cieszę się, że poszła do szkoły, ale jako mama mam pełno obaw. Nie nadrobią zdalnej nauki i będą musieli nadążyć z materiałem. Teraz znowu zaczną się kartkówki, sprawdziany, bo nigdy nie wiadomo kiedy szkoły będą zamknięte
Jestem wściekła albo wracają wszyscy, albo nikt. Dlaczego nie wróciły klasy 6-8? To one mają najwięcej nauki i są najbardziej stratne, a te maluchy mogły siedzieć w domu. Kolejna paranoja, szkoła pusta, bo u nas po jednej klasie rozrzucili po całej szkole.

- pisali.

Wiele osób do powrotu do szkół było nastawionych bardzo sceptycznie. Pamiętając sytuację z jesieni, obawiano się, że edukacja stacjonarna może potrwać tylko przez kilka tygodni, a gdy sytuacja epidemiczna w kraju się pogorszy, najmłodsze dzieci znów będą zmuszone wrócić do nauki zdalnej. Inni podejrzewali, że nauczyciele będą chcieli wykorzystać okres, w którym staną z dziećmi twarzą w twarz, aby wystawić im jak najwięcej ocen, a co za tym idzie, zapowiedzieć dużo klasówek i sprawdzianów.

Moim zdaniem, bardzo źle się dzieje, że dzieli się uczniów na bardziej lub mniej potrzebujących normalnego funkcjonowania w szkole.
Pierwszoklasista, z radością pojechał do szkoły. Tylko zastanawiam się na jak długo...

- komentowali rodzice.

Wytyczne dla przedszkoli i żłobkówZasiłek opiekuńczy. Czy zostanie wydłużony? Ważne informacje dla najmłodszych dzieci

Zobacz wideo Powrót do nauki stacjonarnej? Minister edukacji: "Śmierć jest gorsza niż negatywne skutki nauki zdalnej"
Więcej o: