Powrót klas 1-3 do szkoły. Czy placówki są na to przygotowane? MEN podało wyniki testów przesiewowych nauczycieli

Powrót klas 1-3 do szkoły już dzisiaj (18 stycznia). Najmłodsi wyruszyli na naukę do swoich placówek. Tymczasem MEN wraz z GIS-em podsumowało pięć dni akcji testowania nauczycieli na obecność koronawirusa. Wymazy pobrano od prawie 134 tys. osób.

Powrót klas 1-3 do szkoły ogłosił 11 stycznia podczas konferencji minister Czarnek. "Uruchomienie nauczania w klasach 1-3 jest decyzją bardzo ważną, bowiem wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że nauczanie zdalne w tych grupach wiekowych, grupach najmłodszych jest najmniej efektywne. Najbardziej uciążliwe dla samych uczniów, nauczycieli, ale i rodziców. W związku z tym to nauczanie w klasach 1-3 rzeczywiście może przynieść więcej efektów wówczas, kiedy będzie odbywało się stacjonarnie" - wyjaśnił wówczas szef resortu edukacji.

Powrót klas 1-3 do szkoły. Nauczycielom wykonano testy przesiewowe

18 stycznia dzieci z klas 1-3 zakończyły ferie i wróciły do nauki stacjonarnej. Na kilka dni przed tym wydarzeniem (od 11 do 15 stycznia) prawie 134 tys. pracowników szkół zostało przebadanych pod kątem obecności koronawirusa. Pozytywny wynik otrzymały 2 422 osoby, co stanowi 2 proc. przebadanych.

Testy były dobrowolne i bezpłatne. Na badania mogli się zgłosić nie tylko nauczyciele, lecz także pracownicy szkoły, tj.: obsługa administracyjna, kierownictwo szkoły, personel sekretariatu, personel pomocniczy, personel odpowiedzialny za funkcjonowanie techniczne szkoły, personel sprzątający, a także personel wykonujący bieżące prace naprawcze na terenie szkoły.

"Jednorazowe badanie nauczycieli pozwoli stwierdzić, czy są oni w momencie badania zakażeni wirusem, czy też nie. Te badania nie będą powtarzane cyklicznie, więc nie dadzą żadnej pewności na to, czy do pracy nie chodzi zakażony nauczyciel" - skomentował jakiś czas temu wirusolog Tomasz Dzieciątkowski w rozmowie z mamadu.pl. 

Powrót klas 1-3 do szkoły. "Nakreślone przez MEN zadania w szkołach są niewykonalne"

Powrót klas 1-3 do szkoły ma odbywać się w ścisłym reżimie sanitarnym. MEN, MZ i GIS opublikowało listę wytycznych, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa. Wśród nich znajdują się rekomendacje dotyczące zasad organizacji zajęć, higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń oraz powierzchni, organizowania gastronomii czy postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u ucznia lub pracownika szkoły. 

"Minister edukacji założył, że od jutra w klasach I-III będzie można dokonać wiele roszad, jeśli chodzi o zaczynanie zajęć. Że nauczyciele będą uczyli tylko w jednej klasie. Stale przez cały dzień. A w klasach pierwszych nie uczy jeden nauczyciel, jest np. WF, język angielski, muzyka czy katecheza. W wielu szkołach marzeniem jest możliwość gradacji zaczynania zajęć, bo jest za dużo klas pierwszych. To powoduje, że te zadania nakreślone przez ministra są niewykonalne" - odniósł się do wytycznych i powrotu klas 1-3 do szkoły Sławomir Broniarz, prezes ZNP 17 stycznia w rozmowie z Radiem Zet.

Zobacz wideo Powrót do nauki stacjonarnej? Minister edukacji: "Śmierć jest gorsza niż negatywne skutki nauki zdalnej"
Więcej o: