Przemysław Czarnek o podwyżkach dla nauczycieli: Będziemy dbać o zwiększenie atrakcyjności tego zawodu

Przemysław Czarnek w czasie sesji Q&A poświęconej najbardziej aktualnym problemom w Polsce odpowiadał m.in.: na pytania dotyczące podwyżek dla nauczycieli. "Takich podwyżek dla nauczycieli nie było przez szereg lat rządów naszych poprzedników."

Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki w czasie sesji Q&A wraz z Andrzejem Dudą odpowiadał na pytania dotyczące m.in.: problemów z powrotem dzieci do szkół i planowanych podwyżek dla nauczycieli. Te ostatnie są częścią jego planu zwiększenia prestiżu zawodu nauczyciela. Powiedział: 

Podwyżki dla nauczycieli to jest rzecz, która jest niezwykle ważna również z punktu widzenia etosu pracy nauczyciela. Będziemy dbać o zwiększenie atrakcyjności tego zawodu, a zatem będziemy również proponować rozwiązania, które spowodują dalszy wzrost wynagrodzeń.

Przemysław Czarnek zwrócił także uwagę na to, że podwyżki dla nauczycieli już się częściowo pojawiły:

W okresie od początku 2018 roku do grudnia 2020 roku wynagrodzenia nauczycieli wzrosły o 20,5 proc. To jest bardzo dużo. Takich podwyżek dla nauczycieli nie było przez szereg lat rządów naszych poprzedników, co nie oznacza, że my twierdzimy, że one są wystarczające. Nie, to jest etap, który jest już za nami. Podwyżki faktycznie zostały zrealizowane. To jest 20,5 proc na przestrzeni zaledwie trzech lat. Natomiast będziemy proponować kolejne rozwiązania systemowe, które sprawią, że atrakcyjność pracy nauczyciela będzie większa.

Przemysław Czarnek i Andrzej Duda odpowiedzieli także na pytanie dotyczące powrotu do szkół uczniów z klas 4-8.

Rząd nie uwzględnił w szczepieniach części pracowników oświaty (zdjęcie ilustracyjne)Powrót do szkół dla uczniów klas 8 i maturzystów. Przemysław Czarnek: Konsultacje będą w pięcioosobowych grupach

Przemysław Czarnek o laptopach dla dzieci z ubogich rodzin

Jedno z pytań w czasie sesji dotyczyło braku zakupu komputerów dla dzieci z ubogich rodzin, które teraz, w czasie nauki zdalnej są im niezbędne. Przemysław Czarnek odpowiedział: 

Jeśli chodzi o sprzęt komputerowy i informatyczny, nigdy nie było takich nakładów rządu i środków, przeznaczonych dla samorządów, organów prowadzących, dla szkół na informatyzację, na tę infrastrukturę internetową. Przypomnę, że jest w ciągu kilku miesięcy miliard złotych na naukę zdalną i w ramach tego miliarda jest sprzęt komputerowy, tablety z usługą internetową włączoną do czerwca 2020 roku

- zapewnił Minister Edukacji i Nauki. Przemysław Czarnek dodał także: 

60 tysięcy takich tabletów przekazaliśmy do szkół, które rzeczywiście najbardziej tego potrzebowały z uwagi na swoją sytuację informatyczną. I te tablety przekazywane są również uczniom, którzy mają problemy ze sprzętem informatycznym.

Nauczycielka napisała odważny list do redakcji. 'Idę do pracy uzbrojona w 2xM - maseczkę i modlitwę'Nauczycielka napisała odważny list do redakcji. "Idę do pracy uzbrojona w 2xM - maseczkę i modlitwę"

Przemysław Czarnek: Wynagrodzenia dla nauczycieli muszą być wyższe

Nie było to pierwsze zapewnienie dotyczące podwyżek dla nauczycieli. Przemysław Czarnek już kilka dni temu w rozmowie z "Gościem niedzielnym" powiedział, że zamierza podnieść rangę zawodu nauczyciela. Minister Edukacji i Nauki ma na to kilka pomysłów:

Po pierwsze wprowadzenie klarownej sytuacji w finansowaniu oświaty. Ustalenie, za co odpowiada organ prowadzący, w większości przypadków samorząd, a za co państwo, z czego są wypłacane wynagrodzenia dla nauczycieli. One muszą być wyższe, aby ten zawód mógł cieszyć się większym prestiżem. Zarobki są jednym z elementów etosu pracy nauczyciela, a on musi być wzmocniony

- stwierdził Przemysław Czarnek. Minister Edukacji i Nauki zamierza zająć się systemem kształcenia nauczycieli i późniejszym dokształcaniem kadry pedagogicznej. 

Zobacz wideo Podwyżki dla nauczycieli? "Będziemy dbać o zwiększenie atrakcyjności tego zawodu"
Więcej o: