Powrót do szkoły po feriach 2021. Są obawy m.in. wśród nauczycieli. "Widmo trzeciej fali nadchodzi"

Powrót dzieci do szkół 18 stycznia. Rząd zdecydował, że uczniowie klas 1-3 wrócą na zajęcia stacjonarne. Czy placówki są do tego przygotowane? Jakie wytyczne przygotowano na powrót do szkoły po feriach? Co na to rodzice i nauczyciele? Powrót do szkoły po feriach to temat, który wzbudza kontrowersje.

Powrót do szkół po feriach 2021 - rząd podjął już decyzję. Do szkoły po 18 stycznia wrócą uczniowie klas 1-3.  "Uruchomienie nauczania w klasach 1-3 jest decyzją bardzo ważną, bowiem wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że nauczanie zdalne w tych grupach wiekowych, grupach najmłodszych jest najmniej efektywne. Najbardziej uciążliwe dla samych uczniów, nauczycieli, ale i rodziców. W związku z tym to nauczanie w klasach 1-3 rzeczywiście może przynieść więcej efektów wówczas, kiedy będzie odbywało się stacjonarnie" - stwierdził minister Czarnek. 

Dr Paweł Grzesiowski, immunolog i ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z koronawirusem w programie Radia Zet skomentował powrót uczniów do szkół. Przyznał, że "powrót dzieci do szkół to absolutnie przedwczesny i nieprzygotowany pomysł. Plany, żeby zrobić jednorazowe testy nauczycielom, uważam za zupełnie chybione. Jednorazowy, pojedynczy test niczego nie wnosi". 

Powrót do szkół po feriach 2021. "Nasz rząd zawsze na opak"

Rodzice się cieszą z powrotu do szkół, ale dziwią się, że jest tylko dla uczniów klas 1-3 i akurat w tym momencie. Jedna z internautek na forum edziecko.pl zwróciła uwagę na to, że w wielu krajach w Europie właśnie zamknięto placówki lub przedłużono naukę zdalną. Lekcje na odległość obowiązują m.in. w Irlandii, a także w większości szkół w Niemczech i w Czechach. "Nasz rząd zawsze na opak. Kiedy w innych krajach dzieci normalnie chodziły do szkoły, nasze siedziały w domach. Teraz kiedy inne kraje zamykają szkoły, nasi otwierają" - napisała. 

Zaczyna się coroczny sezon grypowy. (...) Dzieci tyle czasu siedziały w domach, że wolę nie myśleć, jak będą chorować, zwłaszcza że mamy teraz spore ochłodzenie. Mogliby sobie darować i potrzymać dzieci do końca lutego w domach"

- dodała.

Powrót do szkoły 18 stycznia. Nauczyciele: Boimy się

Trudno zgodzić się z decyzją rządu. Boimy się wracać do szkoły. Widmo trzeciej fali nadchodzi, a my jak zawsze na pierwszy ogień

- skomentował z kolei w rozmowie z edziecko.pl nauczyciel z województwa mazowieckiego. Zobacz: Nauczyciele są oburzeni. "Nie ma szczepień? To nie będzie szkoły. Najwyżej pójdziemy na L-4"

Co ze szkołami? Wytyczne na powrót do placówek

Wytyczne dla szkół od 18 stycznia zostały opracowane wspólnie przez Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Główny Inspektorat Sanitarny. Mają za zadanie zapewnić bezpieczeństwo uczniom, nauczycielom i innym pracownikom szkół.

Nowe zasady bezpieczeństwa mają m.in. za zadanie maksymalnie ograniczyć kontakt między uczniami różnych klas. W wytycznych czytamy m.in., że:

  • Jedna grupa uczniów (klasa) przebywa w wyznaczonej i stałej sali;
  • Do grupy przyporządkowani są ci sami, stali nauczyciele, którzy w miarę możliwości nie prowadzą zajęć stacjonarnych w innych klasach;
  • Obowiązuje ogólna zasada – każda grupa uczniów (klasa) w trakcie przebywania w szkole nie ma możliwości (lub ma ograniczoną do minimum) kontaktowania się z pozostałymi klasami. 

Szczegółowe informacje dotyczące funkcjonowania w szkołach uczniów klas I-III zostały zamieszczone na stronie www.gov.pl

Zobacz wideo
Więcej o: