Wytyczne dla szkół od 18 stycznia. Jakie obostrzenia będą obowiązywać uczniów klas I-III?

Wytyczne dla szkół od 18 stycznia zostały opracowane wspólnie przez Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Główny Inspektorat Sanitarny. Mają za zadanie zapewnić bezpieczeństwo uczniom, nauczycielom i innym pracownikom szkół.

Wytyczne dla szkół od 18 stycznia oznaczają obostrzenia dla uczniów klas I-III, którzy kończą naukę zdalną i wracają do stacjonarnej. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek ogłosił tę decyzję rządu 11 stycznia podczas konferencji.  

Obostrzenia po 17 stycznia. Jest jedna duża zmiana, ale galerie nadal zamknięte. Konferencja ministra zdrowiaObostrzenia po 17 stycznia. Jest jedna duża zmiana, ale galerie nadal zamknięte. Konferencja ministra zdrowia

Wytyczne dla szkół od 18 stycznia

Aktualnie trwają ferie zimowe, które w tym roku wyjątkowo odbywają się dla wszystkich województw w jednym terminie. Uczniowie biorą udział w półkoloniach, w tym roku nie wyjechali na narty i snowboard. Ferie kończą się 17 stycznia w niedzielę. Uczniowie klas I-III mają wrócić do szkół w poniedziałek 18 stycznia, jednak będą musieli bezwzględnie przestrzegać zasad mających na celu zapewnić bezpieczeństwo im oraz nauczycielom i pozostałym pracownikom szkół. 

Powrót dzieci do szkół 2021/ DLOTOPowrót dzieci do szkół 2021. "Mamy za sobą bardzo trudną decyzję, podejmowaną w niepewności"

Szczegółowe informacje dotyczące funkcjonowania w szkołach uczniów klas I-III zostały zamieszczone na stronie www.gov.pl. Zostały opracowane wspólnie przez Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Główny Inspektorat Sanitarny. Czytamy tam m.in.:

  • Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji;
  • Rodzice dziecka mają obowiązek zaopatrzyć dziecko w indywidualną osłonę nosa i ust do zastosowania w przestrzeni wspólnej szkoły oraz w przestrzeni publicznej – zgodnie z aktualnymi przepisami prawa;
  • Rekomenduje się posiadanie termometru bezdotykowego (co najmniej 1 termometr dla szkoły) i dezynfekowanie go po użyciu w danej grupie. W przypadku posiadania innych termometrów niż termometr bezdotykowy konieczna jest dezynfekcja po każdym użyciu.

Wytyczne dla szkół od 18 stycznia - ograniczenie kontaktu uczniów z różnych klas

Nowe zasady bezpieczeństwa mają za zadanie maksymalnie ograniczyć kontakt między uczniami różnych klas. W wytycznych czytamy więc także: 

  • Jedna grupa uczniów (klasa) przebywa w wyznaczonej i stałej sali;
  • Do grupy przyporządkowani są ci sami, stali nauczyciele, którzy w miarę możliwości nie prowadzą zajęć stacjonarnych w innych klasach;
  • Obowiązuje ogólna zasada – każda grupa uczniów (klasa) w trakcie przebywania w szkole nie ma możliwości (lub ma ograniczoną do minimum) kontaktowania się z pozostałymi klasami.
Zobacz wideo Czego nie wiecie o dżdżownicach? [PRACOWNIA BRONKA]
Więcej o: