Badanie nauczycieli na koronawirusa rozpoczęło się. Przemysław Czarnek o powrocie do szkół

Badanie nauczycieli na koronawirusa rozpoczęło się, a powrót do szkół po feriach nie jest jeszcze przesądzony. Przemysław Czarnek podkreśla, że powrót do nauki stacjonarnej jest uzależniony od jednej sprawy.

Badanie nauczycieli na koronawirusa trwa. Trwają też ferie zimowe, które w tym roku z racji panującej epidemii koronawirusa odbywają się w jednym terminie dla wszystkich województw. Kończą się 17 stycznia. Uczniowie, ich rodzice oraz część nauczycieli zastanawiają się, czy wtedy wrócą do szkół. Wszyscy są już zmęczeni zdalnym nauczaniem, a dzieci znudzone siedzeniem w domach, tęsknią za rówieśnikami.

Badanie nauczycieli na koronawirusa - a powrót do szkół po feriach

Po feriach zimowych, w pierwszej kolejności do szkół mają wrócić uczniowie klas I-III. 11 stycznia rozpoczęły się badania przesiewowe nauczycieli i pracowników administracyjnych na obecność koronawirusa. Mają potrwać do 15 stycznia, są bezpłatne i dobrowolne. 

To bramka, która miałaby zatrzymać w domach nauczycieli z klas 1-3, którzy mają koronawirusa. – Aby to bezpieczeństwo powracających do szkół było większe. Ta jedna bramka to bezpieczeństwo zwiększa, testowanie zawsze jest korzystne, jeśli możemy przetestować dodatkowe 165 tys. osób

- powiedział Przemysław Czarnek w wypowiedzi dla Polskiego Radia

Badanie nauczycieli na koronawirusa nie przesądza powrotu do szkół

Chociaż badanie nauczycieli na koronawirusa rozpoczęło się, nie oznacza to, ze uczniowie klas I-III wrócą do szkół już 18 stycznia. Decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

 Zależy od tego, jak koło wtorku, środy będzie się rozwijać pandemia kornawirusa

– dodał. W połowie tego tygodnia miną dwa tygodnie od świąt Bożego Narodzenia, czyli czasu, którego nasz rząd bardzo się obawiał ze względu na spodziewane zwiększenie liczby zachorowań spowodowane świątecznymi spotkaniami. 

Jeśli będzie dużo, to do szkoły nie wrócimy. To odpowiedzialna decyzja premiera i rządu. Scenariusz jest uzależniony tylko od tego, jak rozwijać się będzie pandemia koronawirusa

- powiedział Przemysław Czarnek. 

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA