Czy dzieci mogą wychodzić samemu w ferie? Rząd zmienił zdanie

Czy dzieci mogą wychodzić samemu w ferie? Ferie zimowe trwają od 4 stycznia. W 2021 roku przerwa od szkoły odbywa się w tym samym terminie w całym kraju - potrwa do 17 stycznia. To nie jest jedyny czynnik różniący tegoroczne ferie od poprzednich. W tym roku rząd wprowadził również obostrzenia dotyczące tego, czy dzieci mogą wychodzić z domu w ferie. A później zmienił zdanie.

Czy dzieci mogą wychodzić samemu w ferie?

To, czy dzieci mogą wychodzić samemu w ferie, może wciąż być dla wielu rodziców niejasne. Początkowo zapowiadano, że w czasie ferii zimowych w godzinach 8.00-16.00 od poniedziałku do piątku dzieci i młodzież do 16 lat muszą przemieszczać się pod opieką rodzica lub opiekuna. Jednak szef resortu zdrowia Adam Niedzielski w trakcie konferencji prasowej ogłosił, że obostrzenie zostało zniesione.

Zobacz wideo Hotelarze szukają furtek w obostrzeniach. "Apeluję o roztropność"
Chcieliśmy dopuścić możliwość dla dzieci przebywania na wolnym powietrzu bez konieczności opieki osób starszych w godzinach 8-16 

- tłumaczył. Decyzja zapadła 4 stycznia wskutek otrzymania przez Ministerstwo Zdrowia oraz KPRM licznych wniosków ws. zmiany obostrzeń dotyczących poruszania się dzieci i weszła w życie 5 stycznia. Oznacza to, że obecnie dzieci mogą wychodzić samemu w ferie. Rzecznik Praw Obywatelskich od jesieni uważa, że obostrzenia były niezgodne z prawem, "nieżyciowe" i szkodliwe dla psychiki nieletnich.

Nowe obostrzenia po 17 stycznia?Nowe obostrzenia po 17 stycznia czy poluzowanie ograniczeń? Niedzielski: Jesteśmy w krytycznym okresie

RPO nie zgadzał się z decyzją rządu 

Dr hab. Adam Bodnar już jesienią, kiedy rząd zadecydował o zakazie opuszczania domów przez nieletnich przed godziną 16, mówił, że wprowadzone obostrzenia "trudno jest racjonalnie wyjaśnić". Zaznaczał też, że sposób, w jaki część nakazów i zakazów została skonstruowana "podważa zaufanie obywateli do racjonalności innych ograniczeń".

Jako organ stojący na straży konstytucyjnych wolności i praw jednostki, nie mogę zaakceptować formy i treści wprowadzanych ograniczeń

- zwrócił się wówczas do rządzących, a w grudniu ponowił swój apel.

Rzecznik Praw Obywatelskich wdrażanie zakazów dotyczących sposobu przemieszczania się nazwał "bezprawiem legislacyjnym". Zauważył, że zakazy poruszania się, zarówno te obejmujące seniorów jak i młodzież, stanowią ingerencję w wolność poruszania się po terytorium RP gwarantowaną każdemu art. 52 konstytucji.

Podkreślał też, że zakaz opuszczania domów przez osoby poniżej 16 roku życia  "utrudnia osobom niepełnoletnim samodzielne załatwianie spraw życiowych" i może mieć negatywny wpływ na ich psychikę. 

ferie 2021Ferie zimowe 2021. Jakie atrakcje czekają na dzieci online i na świeżym powietrzu?

Więcej o: