Powrót do szkół niepewny. Nauczyciele mogą poczekać na szczepionkę nawet do wakacji

Zamieszenie związane ze szczepionkami na COVID-19 nie słabnie. Dodatkowo rząd coraz mniej stanowczo mówi o powrocie dzieci do szkół po feriach, czyli 17 stycznia. A co ze szczepieniami dla nauczycieli? Rządzący, póki co planują przesunąć nauczycieli ze żłobków do I grupy.

Powrót do szkół. Rządzący niepewni, kiedy dzieci wrócą do nauki stacjonarnej

Nie możemy dziś przesądzać, czy uczniowie klas I-III na pewno wrócą 18 stycznia do szkół

– tłumaczył premier Mateusz Morawiecki w zeszłym tygodniu.

Chcemy przyspieszyć szczepienia. Mamy bardzo szeroką bazę testowania. Nie wykluczamy tego, że powrót dzieci klas I-III czy I-IV będzie możliwy, ale na pewno nie możemy tego dzisiaj przesądzić. Nie możemy dzisiaj powiedzieć, że tak się na pewno stanie

- dodał szef rządu.

To samo stanowisko przyjął minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek:

Szczepienia są dzisiaj naszą jedyną szansą na szybki powrót do normalności (…) Będziemy podejmować decyzję po 4 stycznia - między 4 a 11 stycznia - o tym, czy wracamy do szkół i kto wraca

Politycy są też zgodni co do tego, kto wraca w pierwszej kolejności. Najpierw klasy I-III, następnie VIII i maturalne.

Powrót do szkół. Nauczyciele szczepieni w grupie pierwszej?

Nauczyciele mają być szczepieni w I grupie. Wraz z seniorami, żołnierzami. Przypomnijmy, że szczepienia dla tych osób mają ruszyć dopiero po otwarciu szkół. Związek Nauczycielstwa Polskiego zaapelował do rządu o możliwość szczepień wcześniej.

Szczepienia powinny być jak najszybciej, jeszcze przed rozpoczęciem edukacji zdalnej. Nie powtarzajmy błędu z września. Wtedy słyszeliśmy od ministra Piontkowskiego, że "dzieci i mury nie zarażają". Jesteśmy najliczniejszym środowiskiem zbiorowym. Spotykamy się z dziećmi, rodzicami, innymi nauczycielami. Trzeba to uwzględnić

- mówił Sławomir Broniarz, szef ZNP.

Pierwsza grupa stanowi około 9 mln seniorów, żołnierzy i właśnie nauczycieli. Oznacza to, że szczepienia mogą potrwać nawet kilka miesięcy.

Polska Agencja Prasowa podała informację, że do etapu I szczepień zostali zakwalifikowani także pracownicy żłobków i klubów dziecięcych. Podobnie jak nauczyciele przedszkoli i nauczyciele akademiccy. Grupa I zwiększa się znacząco.

Powrót do szkół. Testy dla nauczycieli

Jedyny termin, który jest w tej chwili pewny, to termin testów dla nauczycieli. Będą mogli przetestować się na koszt państwa między 11 a 15 stycznia 2021 roku. Testy będą dobrowolne.

Zebraliśmy informacje od nauczycieli z całego kraju, kto chce przetestować się

- mówił minister Czarnek.

Zobacz wideo Epidemia przybrała na sile. „Wiążemy to ze szkołami”

MEN podał, że zgłosiło się 190 tys. osób, z czego 130 tys. to nauczyciele klas I-III, a 60 tys. to pracownicy administracji szkół.

 Chcemy stworzyć taką bramkę, która spowoduje, że nauczyciele, którzy będą mieli koronawirusa, będą musieli udać się jeszcze na nauczanie zdalne, czy w ogóle na izolację, natomiast do szkół wrócą tylko ci, którzy nie mają koronawirusa

- dodał minister Czarnek.

Testy są jednak przewidziane tylko dla nauczycieli szkół od podstawowych w górę. Nauczyciele przedszkoli czy żłobków są pominięci.

Więcej o: