Rząd chce wprowadzić nowy przedmiot szkolny. Będzie dotyczył profilaktyki zdrowotnej
Zgodnie z programem Narodowego Programu Zdrowia przewidzianym na lata 2021-2025, różnego rodzaju instytucje państwowe, przy współpracy m.in. z organizacjami pozarządowymi, mają wprowadzić politykę, służącą poprawie stanu zdrowia Polaków. "Cele operacyjne" NPZ mają objąć profilaktykę nadwagi i otyłości, zdrowe i aktywne starzenie się, promocję zdrowia psychicznego, profilaktykę uzależnień oraz zdrowie środowiskowe i choroby zakaźne.
"Lekcja o zdrowiu" nowym przedmiotem szkolnym
Jak podaje "Głos Nauczycielski" w ramach profilaktyki nadwagi otyłości rząd powierzył Ministerstwu Edukacji i Nauki oraz Ministerstwu Zdrowia zadanie polegające na wprowadzeniu do podstawy programowej nauczania przedmiotu "lekcja o zdrowiu". Zadanie to ma zostać zrealizowane w 2022 roku.
Wiadomo, że w latach 2021-2025 mają zostać dofinansowane szkolne klub sportowe. W tych latach z myślą m.in. o nauczycielach, pracodawcach i przedstawicielach zawodów medycznych, mają też ruszyć szkolenia w zakresie zasad zdrowego żywienia i aktywności fizycznej. Z kolei w ramach celu określonego jako "profilaktyka uzależnień" przewidziano m.in. prowadzenie edukacji zdrowotnej i profilaktyki uzależnień "zgodnie z wynikami badań epidemiologicznych i innych wiarygodnych źródeł informacji". Rząd zamierza również monitorować sytuację epidemiologiczną w zakresie używania środków odurzających, substancji psychotropowych oraz wyrobów tytoniowych.
W ramach promocji zdrowia przychicznego, ministerstwo ma skupić się na rozwijaniu odpowiedniej polityki informacyjnej w kwestii zachowań samobójczych i czynnika ryzyka oraz czynników chroniących z nimi związanych. Pomoc dla młodzieży ma polegać między innymi na stworzeniu telefonów wsparcia i zaufania, infolinii oraz poradni internetowych.
Celem strategicznym Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021–2025, zwanego dalej 'NPZ', jest zwiększenie liczby lat przeżytych w zdrowiu oraz zmniejszenie nierówności w zdrowiu
- możemy przeczytać w uzasadnieniu programu.
Autorzy programu zastrzegli, że jego realizacja nie będzie stanowiła podstawy do ubiegania się zwiększenie limitu wydatków budżetu państwa przez poszczególnych dysponentów środków budżetowych. Nie będzie też powodowała dodatkowych potrzeb etatowych, poza wynikającymi z ustawy.
-
Uczniowie wrócili do szkół. "Otworzyłam szampana o ósmej, a syn zapytał, czy może nocować w szkole"
-
Tłusty czwartek 2021. Kiedy obchodzimy "święto pączka"?
-
Dni wolne od szkoły i wakacje 2021. Sprawdź, jak będzie wyglądał kalendarz szkolny
-
Powrót do szkoły klasy 4-8. "Śmierć jest gorsza niż negatywne skutki nauki zdalnej"
-
Powrót do szkół. Przemysław Czarnek: Dyrektor szkoły w każdej chwili może przejść na tryb zdalny
- Lara Gessler pokazała brzuch po ciąży. Tak zmieniło się jej ciało po urodzeniu dziecka
- Konferencja prasowa Morawieckiego. Nowe obostrzenia od 17 stycznia? "Możliwe otwarcie niektórych branż"
- Mama o zakończeniu karmienia piersią: Czuję ból w sercu i żołądku i nie mogę tego zrobić
- Anna Wendzikowska pozuje w bikini. Fanka: Taka figura po urodzeniu dwójki dzieci?
- Do kiedy przedłużone obostrzenia w Polsce? Nowe obostrzenia od 17 stycznia. Nie wszystkich ucieszy decyzja rządu