Minister Czarnek o powrocie do szkół. Bierze pod uwagę inne terminy dla różnych województw

Uczniowie najmłodszych klas mają wrócić do szkół 18 stycznia. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek bierze jednak pod uwagę rozwiązanie, zgodnie z którym, uczniowie mieszkający w różnych obszarach Polski wrócą do placówek w różnych terminach.

We wtorek 29 grudnia minister edukacji został zapytany w Programie Pierwszego Polskiego Radia o powrót dzieci do szkół po feriach zimowych. Przemysław Czarnek przyznał, że na ostateczną decyzję w tej sprawie będzie miała wpływ sytuacja epidemiczna w kraju.

Powrót uczniów do szkół po feriach zimowych

Szef MEN podkreślił, że jeśli powrót do placówek będzie możliwy, w pierwszej kolejności do edukacji w trybie stacjonarnym powrócą uczniowie klas I-III szkół podstawowych i być może uczniowie klas VIII oraz maturalnych.

Stopniowo, hybrydowo bądź stacjonarnie, ale ten powrót jest rzeczywiście możliwy. Wszystko zależy od tego jak epidemiolodzy, wirusolodzy ocenią dynamikę rozwoju pandemii koronawirusa w tym okresie poświątecznym, noworocznym. W pierwszym tygodniu ferii będziemy w kontakcie z dyrektorami szkół i te informacje będziemy im przekazywać

- mówił Przemysław Czarnek.

Minister CzarnekMinister Czarnek wymienił plany resortu edukacji na 2021 rok. To m.in. "Ochrona dzieci w szkołach przed demoralizacją"

Na pytanie, czy MEN bierze pod uwagę scenariusz, zgodnie z którym w zależności od zagrożenia epidemicznego powrót do edukacji stacjonarnej wyglądałby inaczej w różnych częściach Polski, odpowiedział twierdząco.

Zakładamy też taką możliwość, choć mówiąc szczerze, jesteśmy zwolennikami jednak uruchamiana tego ruchu oświatowego w całej Polsce w jednym momencie, żeby nikt nie był poszkodowany

- przyznał.

Przemysław Czarnek dodał, że jeśli z map obrazujących sytuację w Polsce wyniknie, że na niektórych obszarach pandemia rozwija się szybciej, istnieje możliwość wprowadzenia odmiennych wariantów powrotu do szkół, w zależności od regionu.

Według nieoficjalnych ustaleń dziennikarza RMF FM, po niedzieli 17 stycznia jedynie część szkół ma zostać otwarta. 18 stycznia do stacjonarnego nauczania w szkołach wrócą najmłodsi uczniowie z klas I-III szkół podstawowych. Przedłużone mają zostać natomiast obostrzenia dotyczące zamknięcia branży fitness - siłowni, basenów, aquaparków itp. Zamknięte mają być także restauracje, które będą mogły wydawać posiłki tylko na wynos. W środę 30 grudnia premier Mateusz Morawiecki został zapytany o to, czy taki scenariusz jest faktycznie możliwy i czy warunkiem powrotu nauczycieli do szkół będzie wykonanie testu na koronawirusa i uzyskanie wyniku negatywnego.

Musimy obserwować, co dzieje się wokół Polski, jakie są ryzyka trzeciej fali koronawirusa i jednocześnie, jakie jest tempo szczepień. Szczepienia dopiero co zaczynamy, więc trudno mieć nadzieję, że już pod koniec stycznia znaczna część Polaków będzie zaszczepiona. Widzimy też, że wokół nas rośnie trzecia fala koronawirusa, musimy więc być jak najmądrzejsi przed szkodą. My dzisiaj nie potrafimy i nie chcemy określić, co dokładnie zdarzy się za miesiąc, bo byłoby to przedwczesne

- mówł Mateusz Morawiecki.

Przypominamy, że ferie zimowe dla uczniów ze wszystkich województw potrwają wyjątkowo od 4 do 17 stycznia 2021, a od 28 grudnia do 17 stycznia rodzicom dzieciom dzieci do 8. roku życia przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Szczepienie na covid w Podhalańskim Szpitalu SpecjalistycznymNauczyciele są nieufni wobec szczepień na koronawirusa? "Bardziej przeraża mnie podzielenie środowiska nauczycielskiego"

Zobacz wideo Przemysław Czarnek - człowiek, który nie ma wstydu i kobiet się nie boi
Więcej o: