Zmiany w maturach i egzaminie ósmoklasistów. Weszła w życie nowelizacja. "To zawężony katalog wymagań"

Zmiany w maturach i egzaminach ósmoklasistów były zapowiadane już na początku roku szkolnego. W środę (16 grudnia) minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podpisał nowelizację rozporządzenia. Nowe zasady obowiązują od dzisiaj.

W 2021 roku egzamin ósmoklasisty i egzamin maturalny będą miały nową formułę. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie ministra edukacji i nauki o zmianach w egzaminach, jakie będą obowiązywać tegorocznych maturzystów i ósmoklasistów. W dokumencie określono także wymagania egzaminacyjne i zasady organizacji wypoczynku w czasie ferii zimowych.

"W związku z trwającym stanem epidemii COVID-19 w 2021 r. egzamin ósmoklasisty i egzamin maturalny zostaną przeprowadzone na podstawie wymagań egzaminacyjnych. Wymagania te stanowią zawężony katalog wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego, które były podstawą przeprowadzania egzaminów w latach ubiegłych" - czytamy w uzasadnieniu do nowelizacji. Dowiadujemy się z niego również, że propozycja wymagań egzaminacyjnych została opracowana przez zespoły ekspertów powołanych przez ministra edukacji i nauki. W ich skład wchodził nauczyciel danego przedmiotu, nauczyciel akademicki i ekspert CKE lub OKE.

Zmiany w maturach i egzaminie ósmoklasistów. Tylko część pisemna

Matura 2021 podobnie jak w 2020 roku, będzie przeprowadzana tylko w części pisemnej. Jedynie absolwenci, którzy starają się o przyjęcie na uczelnię zagraniczną i w postępowaniu rekrutacyjnym są zobowiązani przedstawić wynik egzaminu ustnego z języka polskiego, języka mniejszości narodowej, mniejszości etnicznej, języka regionalnego lub języka obcego nowożytnego albo są zobowiązani do przystąpienia do egzaminu ustnego z języka obcego nowożytnego w celu zrealizowania postanowień umowy międzynarodowej.

Tacy uczniowie będą musieli wcześniej przekazać dyrektorowi szkoły, którą ukończyli, lub dyrektorowi okręgowej komisji egzaminacyjnej, do której składali deklarację, informację, w której potwierdzą zamiar przystąpienia do egzaminu ustnego. Gdy w danej szkole pojawi się deklaracja przystąpienia do egzaminów ustnych, zgodnie z rozporządzeniem powołane zostaną zespoły przedmiotowe do przeprowadzenia ich. 

Matura ustna gov. W 2021 roku nie będzie przeprowadzana

Maturzyści, którzy nie będą zdawać egzaminów ustnych, na świadectwach maturalnych, w miejscu, gdzie wpisywane są wyniki egzaminów ustnych, będą mieli adnotację: W 2021 r. egzaminu nie przeprowadzano. Tegoroczni absolwenci szkół ponadpodstawowych są także zwolnieni z obowiązku przystąpienia do co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego. Będą mogli przystąpić do maksymalnie sześciu przedmiotów dodatkowych.

Absolwenci zdadzą egzamin maturalny i uzyskają świadectwo dojrzałości, jeśli otrzymają z każdego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej co najmniej 30 procent punktów możliwych do uzyskania.

Zmiany w maturach i egzaminie ósmoklasisty. Absolwenci za granicą mogą zdawać egzamin w siedzibie przedstawiciela RP

Zgodnie z nowelizacją uczniowie klas VIII szkół podstawowych oraz absolwenci trzyletniego liceum ogólnokształcącego mieszkający za granicą, ale uczący się w ramach polskiego systemu edukacji będą mogli przystąpić do egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego w siedzibie przedstawicielstwa dyplomatycznego, urzędu konsularnego lub przedstawicielstwa wojskowego Rzeczypospolitej Polskiej lub w szkole wskazanej przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.

Jak czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia w związku z możliwymi ograniczeniami w ruchu międzynarodowym, wynikającymi ze zwalczania pandemii koronawirusa, przyjęte rozwiązanie umożliwi uczniom i absolwentom przebywającym za granicą przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty albo egzaminu maturalnego.

Do rozporządzenia dołączono załącznik, który zawiera wymagania egzaminacyjne dla egzaminu ósmoklasisty obowiązujące w 2021 roku oraz taki, w którym można zapoznać się z wymaganiami egzaminacyjnymi. Wśród przykładowych zmian można wymienić:  

w przypadku egzaminu ósmoklasisty:

  • z języka polskiego – z listy lektur obowiązkowych wykreślono Tędy i owędy Melchiora Wańkowicza,
  • z matematyki – ograniczono wymagania dotyczące działań na pierwiastkach oraz stereometrii (brył przestrzennych),
  • z języka angielskiego – z listy środków gramatycznych wykreślono czas past perfect oraz mowę zależną;

w przypadku egzaminu maturalnego:

  • z matematyki na poziomie podstawowym – ograniczono wymagania dotyczące funkcji i graniastosłupów, w całości zredukowano wymagania dotyczące brył obrotowych i wymagania z IV etapu edukacyjnego dotyczące ostrosłupów,
  • z geografii na poziomie rozszerzonym – usunięto niektóre treści o charakterze faktograficznym oraz zagadnienia, które są trudne do omówienia podczas nauki zdalnej, np. część zagadnień z zakresu przeszłości geologicznej Ziemi, charakterystykę reżimów rzecznych w Polsce, zmiany funkcji obszarów wiejskich na świecie, zróżnicowanie językowe ludności świata.
Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.