1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Nauczyciele o amnestii ministra Czarnka. "Zdana matura jest sponsorowana przez MEN. To kpina!"

Magdalena Gryc
Minister Czarnek zdecydował, że Ci, którzy nie zdali matury ustnej w poprzednich latach i tak dostaną świadectwo dojrzałości. Dla absolwentów szkół średnich to świetna informacja. Nauczyciele jednak nie podzielają ich entuzjazmu. - Jestem w szoku i muszę zebrać szczękę z podłogi. To jest jakiś żart! W zasadzie matura nie zasługuje na określenia jej egzaminem dojrzałości - mówi nauczyciel matematyki i informatyki z województwa lubuskiego w rozmowie z edziecko.pl.

Matura w pandemii koronawirusa jest stale poruszanym tematem w środowisku szkolnym. Nic dziwnego, bowiem nauczyciele martwią się o uczniów wkraczających w dorosły świat. Okazuje się, że jeszcze nigdy w historii polskiej edukacji nie mieliśmy tak wielkiego zamętu związanego z egzaminami maturalnymi.

Amnestia maturalna ministra Czarnka. "Najlepiej jak matury wcale nie będzie, skoro dostaje się ją za nic. To jakaś kpina"

Ostatnia decyzja MEN o tym, że w 2021 roku maturzyści, którzy nie zdali egzaminu w ubiegłych latach, będą mogli ubiegać się o amnestię, wprowadziła chaos i ogromne zdziwienie w środowisku nauczycielskim. Pedagodzy jednogłośnie stwierdzili, że to jakieś nieporozumienie. - Nie wyobrażam sobie sytuacji, kiedy spotkam ucznia, który kompletnie nie przykładał się do nauki na matury ustne. I co mu powiem? Pamiętam jak nie zdałeś matury, ale teraz minister Czarnek sprawił, że już się nie musisz martwić, bo masz zdaną! Najlepiej jak matury wcale nie będzie, skoro dostaje się ją za nic. To jakaś kpina - mówi nauczyciel z województwa mazowieckiego. 

"Nie zdałeś matury w poprzednich latach? Nie martw się. Zdana matura jest teraz sponsorowana przez MEN"

Nauczyciel przedmiotu humanistycznego z województwa mazowieckiego twierdzi, że nauka w pandemii koronawirusa nie jest owocną nauką i ciężko, aby przełożyła się na pozytywny wynik egzaminu maturalnego. Jednak ostatnia decyzja MEN wzbudziła w nim dodatkowe emocje. 

To niedorzeczne, aby ktoś, kto nie zdał matury był potraktowany na równi z tym, który włożył dużo pracy, aby otrzymać świadectwo dojrzałości. Nie zdałeś matury w poprzednich latach? Nie martw się. Zdana matura jest teraz sponsorowana przez MEN. Jeśli ktoś jej nie zdał to chyba z czegoś wynika, tak? A co z tymi, którzy nie zdali czegoś na studiach? Możemy ich objąć amnestią? 

- zapytał zdenerwowany nauczyciel.

Pedagog wyznaje, że nagła decyzja ministerstwa w sprawie amnestii potrząsnęła nim indywidualnie, bowiem nie wyobraża sobie, aby tak ważny egzamin mógł być potraktowany w sposób lekceważący. 

"Prawo nie działa wstecz, a przez to matura traci na znaczeniu"

Z kolei nauczycielka języka polskiego z warszawskiej szkoły wyznaje, że zawieszenie egzaminów ustnych podczas pandemii koronawirusa to rozsądne rozwiązanie. Pedagożka dodaje, że ogromnym nieporozumieniem jest fakt wprowadzania amnestii maturalnej w części ustnej dla ubiegłych roczników. 

Wydaje się to rozsądne ze względu na sytuację, w jakiej się znajdujemy - zrezygnowanie z jednego rozszerzenia jednej i części ustnej egzaminu. Jednak amnestia maturalna części ustnej dla ubiegłych roczników jest nieporozumieniem. Prawo nie działa wstecz, a przez to matura traci na znaczeniu

- twierdzi polonistka. 

"Może warto zastanowić się nad sensem ustnych matur?"

Nauczyciel informatyki Patryk Szablewski z Zespołu Szkół im. gen. Dezyderego Chłapowskiego w Bolechowie wyznaje w rozmowie z edziecko.pl, że należałoby zastanowić się nad sensem ustnych matur. 

Od lat obserwuję jako nauczyciel, że są największym powodem stresu i obaw wśród uczniów, a zaledwie tylko w kilku przypadkach tego typu egzamin ma jakiekolwiek znaczenie. Może warto pomyśleć przyszłościowo i zaproponować ustny egzamin w formie dobrowolnej. Oczywiście tylko dla tych, którym jest to potrzebne

- dodaje pedagog.

Matura w pandemii koronawirusa. "Wystąpienia publiczne to nieodłączny element naszego funkcjonowania w pracy i w życiu"

Nauczyciel przedmiotów ścisłych z województwa lubuskiego w rozmowie z edziecko.pl stwierdził, że odwołanie egzaminów ustnych jest istną porażką polskiej szkoły. Mimo to uważa, że egzaminy w obecnych warunkach odbyć się nie mogą, lecz nie zmienia to faktu o marginalizowaniu ustnej części egzaminu. 

Odwołanie egzaminów ustnych to porażka polskiej szkoły. Zdaje sobie sprawę, że to dodatkowy stres dla maturzysty, ale wystąpienia publiczne to nieodłączny element naszego funkcjonowania w pracy i w życiu. Uczniowie muszą się z tym oswajać. Wiadomo, że to wyjście poza strefę komfortu i nie jest to miłe, jednak przekraczanie tej strefy powoduje progres

- mówi pedagog. 

Dodaje, że kluczowym rozwiązaniem po powrocie do nauki stacjonarnej powinno być zwiększenie znaczenia egzaminu ustnego, tak aby nauczyciele częściej zwracali uwagę na przygotowanie swoich uczniów do wypowiedzi na forum. Dzięki temu egzamin nie byłby tak stresujący, a przy odpowiednim przygotowaniu merytorycznym mógłby być sukcesem indywidualnym każdego ucznia. Pedagog nie zapomina jednak o obostrzeniach związanych z pandemią koronawirusa. 

Mówię tutaj o dalszej perspektywie czasowej, niekoniecznie o obecnym czasie, bowiem mamy wiele obostrzeń związanych z pandemią

- twierdzi wychowawca.

Matura (Zdjęcie ilustracyjne)Odwołana matura ustna. Przemysław Czarnek: Wszystko w związku z pandemią koronawirusa

"Niestety wybraliśmy drogę łatwą i niekoniecznie niedobrą"

Nauczyciel w rozmowie z edziecko został zapytany o dalsze perspektywy i chęć skreślenia matury ustnej. Uznał, że w tym przypadku należy zwrócić uwagę na konieczność zmian systemu, a nie odrzucenie czegoś, co nie działa, bez żadnej alternatywy.

Odrzucanie czegoś tylko dlatego, że się nie sprawdza, nie jest dobrym rozwiązaniem. Modyfikacja w celu polepszenia danego stanu rzeczy jest trudniejsza, ale słuszna w swoim założeniu. Niestety wybraliśmy drogę łatwą i niekoniecznie niedobrą

- uznał pedagog.

Wychowawca zdradził, że przystąpienie do egzaminu i wcześniejsze przygotowanie ma same pozytywne aspekty, bowiem jest zwieńczeniem edukacji każdego dziecka, które wkracza w dorosły świat. 

Uczniowie będą z większą intensywnością i większym zaangażowaniem dyskutować i bronić swoich racji. Wypuszczamy w świat człowieka, który potrafi dyskutować i bronić swoich racji w sytuacjach życiowych, czyli chwilach, które z natury często bywają stresujące. Dorosłego człowieka, który potrafi przekazać swoje myśli nie tylko w formie rozprawki

- dodał na koniec. 

Matura ustna. "Egzamin ustny sprawdza wiedzę humanistyczną i umiejętność posługiwania się nią w dyskusji z komisją"

Z kolei nauczycielka z województwa dolnośląskiego wyznaje, że ustna część egzaminu maturalnego sprawdza nie tylko wiedzę humanistyczną, lecz także samą umiejętność posługiwania się nią w dyskusji z komisją. Twierdzi, że są tacy uczniowie, którzy mają niedużą wiedzę, a dzięki odpowiednim sztuczkom erystycznym osiągają sukces, którym mogą pochwalić się w dorosłym świecie. Należy wspomnieć, że nabyte umiejętności przydają się także w późniejszym czasie, chociażby podczas rozmowy o pracę

Egzamin ustny sprawdza wiedzę humanistyczną i umiejętność posługiwania się nią w dyskusji z komisją. Mamy zawodowych mówców współczesnych, którzy są technicznie przygotowani ze sztuczek erystycznych, a wielu ma wąskie horyzonty myślowe. Podobnie jest z uczniami

- dodaje pedagożka. 

Przeczytaj także:

Zobacz wideo Kreatywna zabawa z lego