"Dzieci z Bullerbyn". Lektura szkolna, która podbija serca kolejnych pokoleń najmłodszych czytelników

"Dzieci z Bullerbyn" to jedna z najpopularniejszych powieści dla najmłodszych, jednocześnie lektura szkolna dla uczniów trzeciej klasy szkoły podstawowej. Akcja rozgrywa się w szwedzkiej osadzie, a bohaterami książki jest szóstka sprytnych i samodzielnych dzieci o niezwykłej wyobraźni.

"Dzieci z Bullerbyn" to napisana przez szwedzką pisarkę Astrid Lindgren (autorkę także m.in.: "Pippi Pończoszanki", "Braci Lwie Serce") książka dla dzieci. Powstała w 1947 roku i do dziś jest jedną z ulubionych książek kolejnych pokoleń najmłodszych czytelników. Pierwsze polskie wydanie pojawiło się w księgarniach w 1957 roku i od razu podbiło serca dzieci oraz ich rodziców. To jedna z tych książek, które po latach wciąż ciepło wspominamy

"Dzieci z Bullerbyn" - fabuła

"Dzieci z Bullerbyn" to historia małej Lisy, która opowiada o życiu w maleńkiej osadzie, w której znajdują się zaledwie trzy osady. Bullerbyn zamieszkuje początkowo jedynie szóstka dzieci: siedmioletnia Lisa, jej bracia: Lasse i Bosse, Anna i Britta oraz Olle i jego mała siostrzyczka Kerstin. Dzieci z Bullerbyn nigdy się nie nudzą, mają wiele niesamowitych przygód i bujną wyobraźnię, która pozwala im wymyślać rozmaite zabawy. Masę czasu spędzają na świeżym powietrzu, zajmują się zwierzętami, pomagają rodzicom. Lisa szczegółowo opowiada o wszystkich szwedzkich tradycjach, celebruje święta, pilnie się uczy. Dzieciaki z Bullerbyn są bardzo samodzielne, zaradne i mają świetne pomysły. Pewnego dnia latem wymyślają, że spędzą noc w stogu siana, innego dnia Lisa ratuje przed śmiercią nowo narodzone jagniątko, a jeszcze innego dzieci spotykają Wodnika. Lisa ma też pomysł ucieczki z domu, a Lasse wpada do jeziora. Zimą też całkiem sporo dzieje się w Bullerbyn. Jednego dnia, w drodze do domu ze szkoły dzieci zaskakuje wielka śnieżyca, innego wybierają się na sanki, a w noc sylwestrową czuwają do północy. Dzieci z Bulerbyn mają oczywiście troskliwych i kochających rodziców, ale są oni pochłonięci pracą i "sprawami dorosłych". Świat dzieci i świat dorosłych w książce rzadko się przenikają, dając wrażenie samodzielności i pełnej swobody najmłodszych mieszkańców Bullerbyn, czego z pewnością zazdrości im każdy młody czytelnik. Zresztą dzieci mają tam tyle do roboty, że na sprawy rodziców nie zostaje im zbyt wiele czasu.

"Dzieci z Bullerbyn" - pierwowzór osady

Pierwowzorem książkowego Bullerbyn jest szwedzka osada Sevedstorp. Rodzice Astrid Lindgren przeprowadzili się tam niedługo po jej narodzinach. Tam przyszła pisarka spędziła dzieciństwo. Podobieństwo do książkowego Bullerbyn jest uderzające - w Sevedstorp do dziś stoją trzy domy, wokół których pojawia się akcja słynnej powieści. Pierwowzorem narratorki powieści - małej Lisy jest sama autorka powieści Astrid Lindgren.

"Dzieci z Bullerbyn" - lektura szkolna

"Dzieci z Bullerbyn" należy u nas do kanonu lektur szkolnych. Książka szwedzkiej pisarki jest jedną z pierwszych powieści, jakie mają za zadanie przeczytać uczniowie trzeciej klasy szkoły podstawowej. W 1986 roku na podstawie książki powstał familijny film przygodowy o tym samym tytule. Wyreżyserował go Lasse Hallström. 

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.