Katolicka szkoła działa mimo pandemii. Jest odpowiedź Małopolskiej Kurator Oświaty

Pomimo zaleceń Ministerstwa Edukacji o prowadzaniu lekcji online, katolicka szkoła w Tarnowie wciąż naucza stacjonarnie. Małopolska Kurator Oświaty Barbara Nowak w wiadomości do edziecko.pl zapewnia, że działają zgodnie z prawem.

4 listopada premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o przedłużeniu nauki online i wprowadzeniu jej również dla najmłodszych uczniów. Żeby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa, dzieci i młodzież pozostaną w domach co najmniej do 17 stycznia. Jednak reguła ta nie dotyczy wszystkich. Dyrekcja szkoły podstawowej w Tarnowie powołuje się na rozporządzenie ministra edukacji narodowej z 23 października 2020 roku i tłumaczy, że w ich placówce, lekcje mogą odbywać się stacjonarnie. 

Jeden z paragrafów mówi, że w przypadku jeśli rodzic nie jest w stanie zapewnić zdalnego nauczania, to dyrektor ma obowiązek zorganizować takie nauczanie zdalne w ramach szkoły albo stacjonarne na terenie szkoły

- mówiła w rozmowie z "Gazetą Krakowską" Katarzyna Duraj, dyrektorka Katolickiej Szkoły Podstawowej w Tarnowie.

Zobacz wideo Szkoła w czasie pandemii. Czy należy ograniczyć podstawy programowe?

Nauka stacjonarna mimo pandemii

Rodzice uczniów uczęszczających do tarnowskiej placówki jednogłośnie oświadczyli, że nie są w stanie zapewnić dzieciom warunków do zdalnego nauczania. Szkoła postanowiła więc kontynuować naukę stacjonarną. Uczęszcza do niej zaledwie 40 uczniów, więc lekcje mogły być zorganizowane przy zachowaniu dystansu społecznego. Dyrektorka zapewnia, że odkąd dzieci wróciły do nauki stacjonarnej, nie odnotowano wśród nich żadnego przypadku koronawirusa.

W Tarnowie odbywają się stacjonarne lekcje religiiKatolicka szkoła działa mimo pandemii. Dyrekcja zapewnia, że to legalne

Poprosiliśmy Kuratorium Oświaty w Krakowie o potwierdzenie, czy nauka w trybie stacjonarnym jest w tym przypadku dozwolona. Małopolska Kurator Oświaty Barbara Nowak, powołując się na Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dn. 12 sierpnia 2020 roku, tłumaczy, że wszystko odbywa się zgodnie z prawem.

Dyrektor szkoły, organizując zajęcia w szkole, w przypadku gdy uczniowie nie mają możliwości realizowania tych zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość w miejscu zamieszkania, realizuje obowiązek wynikający z §2 ust. 3f. pkt 1) Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 z dn. 12 sierpnia 2020 roku (Dz.U. z 2020 r. poz. 1389)

- czytamy w przesłanym do redakcji edziecko.pl komunikacie.

Kiedy dzieci wrócą do szkoły? Nauczyciele będą testowani przed powrotemPowrót do szkoły po feriach. Nauczyciele mają zostać przebadani na obecność koronawirusa. "Celujemy w 14 lub 15 stycznia"

Więcej o: