Powrót do szkoły po feriach. Nauczyciele mają zostać przebadani na obecność koronawirusa. "Celujemy w 14 lub 15 stycznia"

Powrót do szkoły po feriach - jakie plany ma rząd wobec nauczycieli? Wiceminister zdrowia Gadomski wyjaśnił szczegóły na temat zamiaru przeprowadzenia testów na obecność koronawirusa u nauczycieli z województwa śląskiego, podkarpackiego i małopolskiego. Niewykluczone, że przebadani zostaną także pedagodzy z pozostałych regionów Polski.

Minister zdrowia Adam Niedzielski w listopadzie zapowiedział, że na Śląsku, Podkarpaciu i w Małopolsce zostaną przeprowadzone badanie przesiewowe na obecność koronawirusa. W grudniu dodał, że w ramach pilotażu w tych trzech regionach będą przeprowadzone testy wśród nauczycieli.

W czwartek (10 grudnia) w Sejmie zapytano o szczegóły na temat tych planów wiceministra zdrowia. Sławomir Gadomski przyznał, że to duże logistyczne wyzwanie i trzeba to będzie zrobić w sprawny sposób. Opowiedział o planowanych wariantach przeprowadzania badań. 

Powrót do szkoły po feriach. "Dopuszczamy możliwość przebadania nauczycieli"

Dopuszczamy w tej chwili możliwość badań przesiewowych u nauczycieli przed ich powrotem do szkół. Rozważamy trzy metody

- powiedział Gadomski i podkreślił, że ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła. Sławomir Gadomski zaznaczył, że dopuszczane są dwa warianty realizacji badań przesiewowych.

Albo rzeczywiście w tych trzech województwach dokonamy przed powrotem dzieci i nauczycieli do szkoły dobrowolnego badania przesiewowego, albo - drugi wariant - rozszerzymy to badanie. Wyjdziemy z obszaru trzech województw (...), ale wyłącznie dla grupy nauczycieli, którzy wracają do szkoły

- podkreślił. 

Kiedy dzieci wrócą do szkoły? Jeśli po feriach to nauczyciele zostaną przebadania 14 lub 15 stycznia

Wiceminister zdrowia Gadomski wyjaśnił, że jeżeli rząd zdecyduje, że klasy I-III wrócą do szkół po 17 stycznia do szkoły, to nauczyciele będą mogli dobrowolnie poddać się testom przed powrotem do placówki. Wspomniał, że takich nauczycieli jest około 260 tys.

Celujemy z tymi testami w 14 albo 15 stycznia, żeby wyniki były dostępne przed poniedziałkiem

- dodał.

Rząd rozważa metody przetestowania nauczycieli przed ich powrotem do placówki

Wiceminister wyjaśnił, że nie ma jeszcze decyzji odnośnie do sposobu testowania nauczycieli. Rząd rozważa różne metody:

  • Wykorzystanie testów antygenowych, dzięki którym szybko otrzymuje się wynik (ok. 10-30 minut). Po pobraniu wymazu, próbkę materiału nanosi się do otworu na płytce testowej i po określonym czasie dokonuje odczytu (taki sposób badania zalecany jest jednak dla osób objawowych);
  • Tradycyjne testy genowe metodą PCR (rekomendowane przez Światową Organizację Zdrowia). Pierwszy rodzaj testów - wymagające pobrania wymazu z nosogardzieli jest powszechnie stosowany przez SANEPID w Polsce. Czas oczekiwania na wynik to do 48 godzin (najczęściej do 24 godzin) oraz testy PCR, które polegają na tzw. pulowaniu próbek (izolowaniu DNA i powielaniu odpowiedniego fragmentu). Materiał do badania pobierany jest ze śliny. Według wiceministra zdrowia jest to "najbardziej obiecująca" metoda.
Jesteśmy w przededniu ostatecznych decyzji. To wymaga jeszcze opinii ekspertów. Otrzymał to i zespół w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego, i konsultant krajowy prof. Horban. Myślę, że Rada Medyczna przy premierze również się tym zajmie

- zapowiedział Gadomski.

Powrót do szkoły po feriach - jak ten pomysł i zapowiedzi rządu komentują eksperci?

Kiedy dzieci wrócą do szkół? Minister Niedzielski niedawno stwierdził, że na 90 proc. w styczniu. "Oczywiście można wpuścić dzieci do szkół, tylko pytanie - co dalej? Jesienią ministrom zabrakło wyobraźni, więc odpowiedź na to pytanie już poznaliśmy. Nieprzemyślany, masowy powrót do szkół spowodował niesamowity wzrost liczby zakażeń koronawirusem, przeciążenie szpitali. (...) Dopiero powszechne szczepienia umożliwią powrót do spotkań masowych - a takim spotkaniem jest każdy dzień w szkole" - mówiła w rozmowie z edziecko.pl lekarka Małgorzata Ponikowska. Zobacz artykuł: Kiedy dzieci wrócą do szkoły? Ekspertka o planach rządu.

Zobacz wideo Przemysław Czarnek - człowiek, który nie ma wstydu i kobiet się nie boi
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.