Kiedy dzieci wrócą do szkoły? Ekspertka o planach rządu. "Już jesienią ministrom zabrakło wyobraźni"

Kiedy dzieci wrócą do szkoły? Rząd ma nadzieję, że wkrótce. Minister Niedzielski niedawno stwierdził, że na 90 proc. uczniowie wrócą do szkół w styczniu. Lekarze jednak podchodzą do tej kwestii mniej optymistycznie. - Oczywiście można wpuścić dzieci do szkół, tylko pytanie: co dalej? - komentuje lekarka Małgorzata Ponikowska i przypomina, że powrót do szkół może spowodować utrudnienia w zwalczaniu pandemii.

Kiedy dzieci wrócą do szkoły? Według najnowszego rozporządzenia opublikowanego w Dzienniku Ustaw nauka zdalna potrwa co najmniej do 3 stycznia 2021 roku. Później odbędą się ferie zimowe, które w tym roku szkolnym wyjątkowo przypadną na jeden okres dla całego kraju. Minister zdrowia Adam Niedzielski dopytywany o to, czy dzieci po zimowej przerwie od zajęć wrócą do szkoły, odparł:

Jeżeli chodzi o to, co się będzie działo po feriach, kiedy będziemy podejmowali decyzję o powrocie do szkół, to oczywiście analizujemy bardzo różne scenariusze, ale generalnie zakładamy, że raczej będziemy dzieci do szkoły puszczali

- powiedział w rozmowie z RMF FM. Adam Niedzielski przyznał, że "18 stycznia (...) to jest najbardziej prawdopodobny scenariusz. Muszę się zastrzegać, bo jeszcze jednak jest trochę czasu do tego momentu". Przemysław Czarnek wyjaśnił, że rząd rozważa pięć wariantów powrotu do nauki po feriach. Zobacz: Kiedy dzieci wrócą do szkoły? Minister Czarnek: Rozważamy pięć wariantów nauki w szkołach po 17 stycznia.

Kiedy dzieci wrócą do szkoły? Ekspertka: Dopiero powszechne szczepienia to umożliwią 

Rodzice, uczniowie oraz nauczyciele czekają na informację odnośnie końca nauki zdalnej. Jednak według lekarzy z decyzją o tym, kiedy dzieci wrócą do szkoły, rząd powinien się raczej wstrzymać. 

Oczywiście można wpuścić dzieci do szkół, tylko pytanie - co dalej? Jesienią ministrom zabrakło wyobraźni, więc odpowiedź na to pytanie już poznaliśmy. Nieprzemyślany, masowy powrót do szkół spowodował niesamowity wzrost liczby zakażeń koronawirusem, przeciążenie szpitali

- powiedziała lekarka Małgorzata Ponikowska w rozmowie z edziecko.pl. Kiedy dzieci wrócą do szkół? Od czego powinna zależeć decyzja o końcu nauki zdalnej? Zapytaliśmy ekspertkę. Ponikowska przyznała, że duże znaczenie ma to, ile osób uda się zaszczepić.

Dopiero powszechne szczepienia umożliwią powrót do spotkań masowych - a takim spotkaniem jest każdy dzień w szkole

- przyznała.

Kiedy dzieci wrócą do szkoły? "Powrót do zajęć w ograniczonym zakresie kompromisowym rozwiązaniem"

Małgorzata Ponikowska dodała, że "oczywiście możliwy jest powrót do zajęć w ograniczonym zakresie i jest to być może kompromisowe rozwiązanie". Ekspertka przypomniała jednak, że należy liczyć się z tym, że wraz z otwarciem placówek, mogą pojawić się trudności w zwalczaniu pandemii koronawirusa. 

Pamiętajmy, że każdy wzrost transmisji infekcji dróg oddechowych będzie dodatkowo obciążał już w tej chwili niewydolną ochronę zdrowia, a tym samym utrudniał skuteczne i szybkie przeprowadzenie szczepień

- wyjaśniła. 

Zobacz wideo
Więcej o: