Kiedy dzieci wrócą do szkoły? Minister Niedzielski podał prawdopodobny termin. "Jeszcze jest trochę czasu do tego momentu"

Kiedy dzieci wrócą do szkoły? Nie tylko uczniowie są ciekawi, kiedy skończy się nauka zdalna, lecz także rodzice oraz nauczyciele. Adam Niedzielski wyjaśnił, czy powrót do szkół ma szansę odbyć się w styczniu.

Powrót do szkół. Według najnowszego rozporządzenia opublikowanego w Dzienniku Ustaw nauka zdalna została potrwa co najmniej do 3 stycznia 2021 roku. Później odbędą się ferie zimowe, które w tym roku szkolnym wyjątkowo przypadną na jeden okres dla całego kraju. - Podjęliśmy decyzję o tym, że ferie, czyli przerwa edukacyjna w szkołach, będą skumulowane w jednym okresie - między początkiem stycznia, 4 stycznia, to bodaj jest poniedziałek - a 17-18 stycznia - informował jakiś czas temu premier Morawiecki. Wiele osób zastanawia się zatem, kiedy dzieci wrócą do szkół. Czy nauka zdalna skończy się po feriach zimowych? 

Kiedy dzieci wrócą do szkoły?

Minister Adam Niedzielski został zapytany w rozmowie z RMF FM, czy prawdopodobne jest, że 18 stycznia dzieci wrócą do szkół i czym rząd będzie się kierował podczas podejmowania decyzji o powrocie do placówek.

- Niezależnie od szczepień i od tempa ich realizacji my cały czas będziemy się posługiwali tymi samymi wskaźnikami, czyli liczbą zakażeń w danym regionie czy ogólnie w Polsce występujących dziennie. Jeżeli chodzi o to, co się będzie działo po feriach, kiedy będziemy podejmowali decyzję o powrocie do szkół, to oczywiście analizujemy bardzo różne scenariusze, ale generalnie zakładamy, że raczej będziemy dzieci do szkoły puszczali - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski

Powrót do szkół 18 stycznia? Minister Niedzielski: To najbardziej prawdopodobny scenariusz

Kiedy dzieci wrócą do szkół? Minister zdrowia Adam Niedzielski dopytywany o termin końca nauki zdalnej, przyznał, że "18 stycznia (...) to jest najbardziej prawdopodobny scenariusz, muszę się zastrzegać, bo jeszcze jednak jest trochę czasu do tego momentu".  Wyjaśnił, którzy uczniowie wrócą do szkół jako pierwsi. 

Zaczynając od klas I-III oczywiście. Tutaj jeszcze, który z wariantów czy to będzie szerzej, czy węziej – w sensie np. częściowo jednak nauka rotacyjna, hybrydowa dla tych klas I-III, to jeszcze rozmawiamy z ministrem Czarnkiem

- dodał minister Niedzielski. Podkreślił, że szansa na powrót dzieci do szkół w styczniu wynosi 90 proc. Dodał jednak, że wszystko zależy od rozwoju pandemii.

Kiedy dzieci wrócą do szkoły? Rodzice nie mogą doczekać się decyzji o tym, czy nauka zdalna zostanie przedłużona, czy uczniowie będą uczyć się stacjonarnie. Na naszym forum edziecko.pl opisywali minusy zdalnego nauczania. Przyznawali również, że pomysł, aby ferie zimowe odbyły się, zaraz po przerwie świątecznej jest absurdalny. Zobacz:  Rodzice o zdalnym nauczaniu do świąt: Największy absurd, jaki mogli wymyślić. Minister Niedzielski oraz premier Morawiecki wielokrotnie jednak tłumaczyli, że decyzja o skumulowanych ferii ma pomóc zwiększyć bezpieczeństwo Polaków. Apelowali również o to, abyśmy zostali w domach w tym okresie. 

Zobacz wideo Szkoła w czasie pandemii. Czy należy ograniczyć podstawy programowe?
Więcej o: