Zmiany na maturach i egzaminie ósmoklasisty 2021. Wpłynęło prawie 2,5 tys. uwag

Zapowiadane zmiany w maturze 2021 i egzaminie ósmoklasisty 2021 nie zostały dobrze przyjęte. - Prawie 2,5 tys. uwag wpłynęło w ramach prekonsultacji projektu wymagań egzaminacyjnych dotyczących matury i egzaminu ósmoklasisty - poinformowało w środę 2 grudnia Ministerstwo Edukacji Narodowej. Ostateczny kształt wymagań do przyszłorocznych egzaminów ma być znany w połowie grudnia.

Matura 2021 i egzaminy ósmoklasisty 2021 – zmiany

Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiedziało zmiany w wymaganiach do egzaminu ósmoklasisty i matury 2021. Wszystkie propozycje były dostępne na stronie internetowej.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Egzamin ósmoklasisty i matura 2021. Zmiany dotyczące wymagań i terminów

Proponowane zmiany zostały poddane konsultacjom. Dokładnie 2487 uwag wpłynęło do ministerstwa. Zostały one przekazane do analizy ekspertom z poszczególnych przedmiotów.

Ostateczny kształt wymagań egzaminacyjnych będzie gotowy w grudniu br. i wydany w formie rozporządzenia ministra edukacji i nauki

- poinformował w środę resort edukacji.

Zobacz wideo Zasady organizacji egzaminów w dobie pandemii. Co się zmieni?

Czego dotyczą uwagi do zmian na

maturze

i egzaminie ósmoklasisty?

Ministerstwo Edukacji nie kryło, czego dotyczą uwagi nadesłane do resortu. Wśród najczęściej pojawiających się są:

  • odwołanie matur ustnych w związku z epidemią,
  • propozycja rezygnacji z kolejnych treści nauczania określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego,
  • zniesienie obowiązku zdawania matury na poziomie rozszerzonym,
  • zmiana terminu i formuły egzaminów ustnych i pisemnych.

Ministerstwo Edukacji podkreśliło w komunikacie, że w grudniu rozpoczną się szkolenia dla doradców metodycznych i nauczycieli. Za ich zorganizowanie odpowiedzialny jest Ośrodek Rozwoju Edukacji. Ponadto dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej opublikuje aneksy do informatorów, w których będzie można znaleźć między innymi dokładne zmian w formułach arkuszy, zmodyfikowane zakresy struktur gramatycznych dotyczące egzaminów z języków obcych nowożytnych oraz listy lektur do egzaminów z języków mniejszości narodowych, języka mniejszości etnicznej i języka regionalnego.

Więcej o: