Wolne dni od szkoły w 2021. Jak wyglądać będzie kalendarz szkolny?

Wolne dni od szkoły w 2021 to zazwyczaj dni świąteczne. Jak rozkładać będą się wolne dni w nowym roku?

Dni wolne od szkoły: kalendarz szkolny

Kalendarz szkolny ustalany jej zazwyczaj z dużym wyprzedzeniem. Planowane są m.in. terminy ferii zimowych, świątecznych, ale także to kiedy odbędą się egzaminy ósmoklasisty, egzaminy zawodowe i maturalne. Zgranie wszystkiego w czasie bywa trudne, dlatego też decyzje co do terminarza są ustalane w ministerstwie zdecydowanie wcześniej. W roku szkolnym 2019/2020 i 2020/2021 uczniowie wystawieni zostali na coraz częściej następujące niezapowiedziane zmiany. Wszystko to jest efektem epidemii koronawirusa i działań podejmowanych na bieżąco przez zespół zarządzania kryzysowego, w skład którego wchodzi m.in. Prezes Rady Ministrów. Rozwój epidemii wpłynął m.in. na decyzję o przejściu na zdalne nauczanie czy o zmianie terminu ferii zimowych. Jak więc będzie prezentował się kalendarz szkolny w 2021 roku? Na dzień dzisiejszy chyba nikt nie jest w stanie tego przewidzieć.

Wolne dni od szkoły w roku szkolnym 2020/2021

Pierwotne założenie dotyczące organizacji roku szkolnego zakładały, że dzieci wrócą od 1 września do nauki stacjonarnej i tak już pozostanie. Jednak już po kilku tygodniach okazało się, że nastąpił spory wzrost liczby zakażeń i początkowo poszczególne szkoły przechodziły w tryb nauki hybrydowy lub zdalny. W końcu jednak podjęto odgórną decyzję o przejściu na nauczanie zdalne wszystkich uczniów. Otwarte pozostają jedynie przedszkola i żłobki. 

W ostatnich dniach otrzymaliśmy informację, że nauczanie zdalne kontynuowane będzie aż do świąt Bożego Narodzenia. Jak po Nowym Roku będzie wyglądać nauka w szkole? Kiedy będą dni wolne od szkoły w roku szkolnym 2020/2021?

Dni wolne od szkoły 2020: od kiedy przerwa świąteczna?

Dni wolne od szkoły w 2020 roku zbliżają się wielkimi krokami. Uczniowie, którzy obecnie realizują swój obowiązek szkolny poprzez nauczanie zdalne, udadzą się na zasłużoną przerwę w nauce już od 23 grudnia 2020. Ferie świąteczne potrwają aż do 4 stycznia 2020, czyli nieco ponad tydzień. 

Ferie zimowe 2021 w jednym terminie. Nowe obostrzenia Ferie świąteczne 2020 i dni wolne od szkoły 2020/2021. Jak wygląda kalendarz roku szkolnego 2020/2021?

Wolne dni 2021: ferie zimowe bezpośrednio po świętach

Wolne dni od szkoły na przełomie 2020 i 2021 roku potrwają nieco dłużej niż w innych latach. Zwykle po przerwie świątecznej uczniowie wracali no około dwa tygodnie do szkoły, a następnie zgodnie z terminarzem udawali się na dwutygodniowe ferie zimowe. W bieżącym roku szkolnym przyjęto jednak inne rozwiązanie. Bezpośrednio po przerwie świąteczno-noworocznej w całym kraju rozpoczną się ferie zimowe, które potrwają od 4 do 17 stycznia. Według ostatnich wypowiedzi ministra zdrowia wcale nie jest pewne, że od 18 stycznia uczniowie wrócą do szkolnych ławek. Wszystko zależeć będzie od dalszego rozwoju sytuacji epidemicznej. Oznacza to, że uczniowie, rodzice i nauczyciele muszą być gotowi na różne scenariusze.

Zobacz wideo Ferie w jednym terminie. Minister Niedzielski komentuje: Nasze stanowisko jest bezwzględne

Kiedy wolne od szkoły 2021? Jak zaplanować pozostałe dni wolne?

Wiadomo już, że ferie odbędą się w pierwszej połowie stycznia. Większość hoteli i pensjonatów, a także miejskich atrakcji pozostaje zamknięta, co oznacza, że dzieciaki spędzą ten czas w domach. Kiedy wypadną kolejne wolne dni od nauki w 2021 roku?

  • Wiosenna przerwa świąteczna 1-6 kwietnia 2021 r.
  • Egzamin ósmoklasisty - 25-27 maja 2021 roku (czas wolny dla uczniów młodszych klas szkoły podstawowej)
  • Egzamin maturalny - 4-20 maja (4-6 maja - czas wolny dla uczniów młodszych klas liceum)
  • Zakończenie roku szkolnego - 25 czerwca 2021 r.
     


Więcej o: