Przemysław Czarnek o zmianach na egzaminie maturalnym i ósmoklasisty. Odbędą się na wyjątkowych zasadach

Wymagania egzaminacyjne na maturze 2021 i egzaminie ósmoklasisty w kolejnych latach ulegną zmianie. To już pewne. - Wymagania egzaminacyjne w 2021 roku zostaną ograniczone z powodu pandemii - poinformował w czwartek 19 listopada minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Zmiany w maturze 2021 i egzaminie ósmoklasisty 2021 winą nauczycieli?

Minister edukacji Przemysław Czarnek już kilka tygodni temu zapowiadał zmiany w wymaganiach do matury 2021 i egzaminie ósmoklasisty 2021. Zmiany stały się faktem, co szef resortu edukacji ogłosił w czwartek 19 listopada. Nikt się jednak nie spodziewał, że winą za konieczność wprowadzenia zmian obarczy nauczycieli.

Mamy świadomość tego, że wcześniej strajk nauczycielski wyłączył nauczanie w ogóle na długi okres

– zaczął Przemysław Czarnek.

Dopiero w drugiej kolejności wspomniał o trwającej pandemii i nauczaniu zdalnym, które trwało od wiosny do końca roku oraz obecnie. Nie powiedział jednak nic, co wskazywałoby na fakt, że resort edukacji nie przygotował się na drugą falę pandemii.

Zmiany w

maturze

2021 i egzaminie ósmoklasisty 2021

Poprosiliśmy ekspertów, większość z nich pracowała także wcześniej przy podstawach programowych, aby z uwagi na te ograniczenia pracy w szkołach dokonali incydentalnie korekty w podstawach, by na tej podstawie Centralna Komisja Egzaminacyjna opracowała arkusze egzaminacyjne, których zakres wiedzy potrzebnej do zdania egzaminów będzie ograniczony o 20-30 proc.

– poinformował w dalszej części wystąpienia Czarnek.

Zobacz wideo Zasady organizacji egzaminów w dobie pandemii. Co się zmieni?

Zmiany w egzaminach będą do 27 listopada konsultowane z nauczycielami. Ostateczna wersja zmian zostanie przygotowana w okolicach połowy grudnia. Centralna Komisja Egzaminacyjna wtedy też przygotuje arkusze egzaminacyjne i skorygowany informator.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE: Zmiany w egzaminie maturalnym i ósmoklasisty. MEN: Zakres potrzebnej wiedzy zmniejszamy o około 20-30 proc.

Eksperci zwracają uwagę na fakt, że nikt nie zamierza zmienić podstawy programowej. Ministrowi Edukacji chodziło wyłącznie o zmianę wymogów egzaminacyjnych.

W 2021 roku egzamin ósmoklasisty i egzamin maturalny będą przeprowadzone wyjątkowo na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej. Mamy opracowaną propozycję wymagań egzaminacyjnych z poszczególnych przedmiotów egzaminacyjnych, którą chcemy teraz poddać publicznej dyskusji. Zmianie powinny ulec również arkusze egzaminacyjne, chcemy pokazać na czym te zmiany będą polegały. Do końca grudnia będą gotowe przepisy, a także aneksy do informatorów, dzięki którym można spokojnie przygotować się do egzaminów

– czytamy w komunikacie MEN.

Co istotne zmiana ta będzie dotyczyła egzaminów wyłącznie w bieżącym roku szkolnym (2020/2021)”

– wyjaśniło dodatkowo ministerstwo edukacji.

Więcej o: