Mizoginizm - definicja. Co to jest mizoginizm?

Definicja mizoginizmu mówi o chorobliwej niechęci do kobiet. W 95 proc. przypadków dotyczy to mężczyzn. O mizoginizm został posądzony minister edukacji Przemysław Czarnek. Skąd bierze się to uprzedzenie?

Mizoginizm – co to?

Definicja mizoginizmu mówi o nienawiści, chorobliwej wręcz niechęci do kobiet. Wywodzi się jeszcze z czasów starożytnych. Odbicie tego znajdziemy także w nazwie. "Misos" oznacza nienawiści, a "gyne" kobieta. Wyróżnia się kilka przyczyn mizoginizmu. Skąd się bierze mizoginizm?

Mizoginizm wywołuje przede wszystkim zazdrość. Może być związana ze poczuciem niższości związanym z różnymi powodami. Także przykre doświadczenia – na przykład seksualne  - mogą skutkować nienawiścią do kobiet. Mizoginom towarzyszy także strach i brak pewności siebie. Co ciekawe mizoginami zostają często także mężczyźni wychowani przez despotyczną matkę lub ojca, który nie szanował żony. Jednym z powodów mizoginizmu mogą być też choroby psychiczne.

Czarnek a mizoginizm

Wiele osób zaczęło wyszukiwać definicji mizoginizmu po jednej z wypowiedzi ministra edukacji Przemysława Czarnka.  

Marksistowskie kłamstwa, nigdy nikogo nie dehumanizowałem, uwielbiam Ukrainę i Ukraińców, oczywiście nie banderowców, to zupełnie jasne, ale nie mieszajmy tutaj pojęć. Nie jestem żadnym mizoginem, do niedawna nawet nie wiedziałem, co to znaczy

- powiedział szef resortu edukacji Przemysław Czarnek.

Minister edukacji odniósł się w ten sposób do listu 346 przedstawicieli środowiska akademickiego, którzy domagają się odwołania Czarnka ze stanowiska.

Zobacz wideo Przemysław Czarnek nowym ministrem edukacji. Czy to dobra zmiana? Komentuje R. Fogiel
Niestety, pełniący obecnie funkcję Ministra Edukacji i Nauki dr hab. Przemysław Czarnek w swym dotychczasowym życiorysie zawodowym i publicznym wielokrotnie udowodnił, że nie tylko nie jest gotowy i nie ma kompetencji do kierowania polską edukacją i nauką, lecz co gorsze, że tego stanowiska jest niegodny

- czytamy w liście.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Czarnek odpowiada na krytyczny list. Mizoginizm? "Do niedawna nie wiedziałem, co to znaczy"

Więcej o: