Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z ZUS-u przysługuje wyłącznie wtedy, gdy placówka oświatowa nie może zapewnić dziecku opieki podczas pandemii koronawirusa.
Zasady wypłacania przez ZUS zasiłku opiekuńczego się nie zmieniły. Wciąż obowiązują regulacje z początku pandemii. Przypomnijmy, zasiłek opiekuńczy przysługuje na opiekę nad dziećmi do lat 8 oraz na opiekę nad dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności.
Zasiłek opiekuńczy przysługuje także ubezpieczonym rodzicom dzieci:
Warto wiedzieć, że dodatkowy zasiłek przysługuje również w przypadku braku możliwości sprawowania opieki przez nianię. Ważne jednak jest to , że rodzic musi mieć z nią zawartą umowę uaktywniającą. Zasiłek należy się także w przypadku braku możliwości sprawowania opieki przez opiekuna dziennego z powodu COVID-19.
Do zasiłku uprawnieni są również rodzice lub opiekunowie pełnoletnich osób niepełnosprawnych zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy rodzic może pobierać także wtedy, gdy placówka jest otwarta, ale nie może zapewnić opieki dorosłej osobie niepełnosprawnej, choćby z powodu ograniczenia liczby podopiecznych.
Na stronie ZUS-u czytamy, czytamy:
Rodzic nabywa prawa do zasiłku opiekuńczego bez okresu wyczekiwania, jeśli jest objęty ubezpieczeniem chorobowym (np. z umowy o pracę, umowy-zlecenia czy działalności gospodarczej).
Oświadczenie o sprawowaniu opieki wystarczy złożyć u swojego płatnika składek, na przykład u pracodawcy czy zleceniodawcy. Oświadczenie to jest równoznaczne z wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy.
Jedynie osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS, można to zrobić drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE).
Przypomnijmy – dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.