Lockdown w kolejnych krajach w Europie. Szkoły pozostają otwarte

Wraz ze wzrostem zakażeń koronawirusem kolejne kraje w Europie wprowadzają surowe obostrzenia. Niemalże całkowity lockdown obowiązuje już w Niemczech, Grecji, Francji, Austrii, Portugalii i Wielkiej Brytanii. Mimo to szkoły wciąż pozostają otwarte.

Epidemia koronawirusa przybiera na sile, a kolejne kraje decydują się na wprowadzenie obostrzeń. Czterotygodniowy lockdown, trwający od 5 listopada do 2 grudnia, ogłosił już premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. W tym czasie zamknięte będą sklepy, które nie oferują niezbędnych produktów do życia codziennego, puby, restauracje, a w całym państwie będzie obowiązywał zakaz organizowania imprez prywatnych. Obywatele będą mogli wychodzić z domów jedynie do pracy lub szkoły, gdyż placówki edukacyjne pozostaną otwarte.

Szkoły otwarte mimo nowych obostrzeń

Od poniedziałku 2 listopada częściowy lockdown obowiązuje również w Niemczech, gdzie zamknięto restauracje, kawiarnie, obiekty sportowe oraz służące rozrywce. Tak samo jak w przypadku Wielkiej Brytanii, szkoły pozostają tam jednak otwarte, a dzięki wprowadzeniu surowego rygoru sanitarnemu, nie wybuchły w nich nowe ogniska koronawirusa. 

Strajk Kobiet - represje na uczniachRepresje za udział w Strajku Kobiet. Uczniowie dostali wiadomości od dyrektorów szkół

We Francji lockdown wprowadzono już w piątek 30 października, a obostrzenia mają obowiązywać przynajmniej do 1 grudnia. W całym kraju stwierdzono już 2,5 tys. poważnych skupisk infekcji, a minister zdrowia Olivier Veran zapowiedział, że tegoroczne Święta Bożego Narodzenia nie będą "normalnymi świętami". W supermarketach są sprzedawane jedynie najistotniejsze produkty, a, jako że rząd zapowiedział wsparcie dla małych, lokalnych sklepików i księgarni, z marketów zniknęły m.in. zabawki, książki i kwiaty. Mimo wprowadzenia licznych obostrzeń placówki edukacyjne są nadal otwarte.

Nauczyciele z COVID-19Zmarły dwie nauczycielki z Katowic w odstępie kilku dni. Były zakażone koronawirusem

Austria wprowadziła lockdown 3 listopada i zapowiedziała, że izolacja potrwa do końca miesiąca. Mieszkańcy nie mogą wychodzić z domów między godziną 20:00 a 6:00, obowiązuje zakaz odwiedzania znajomych i bliskich, zamknięto teatry, restauracje i bary. W tym kraju podobnie jak w  Polsce uniwersytety i szkoły średnie przeszły na kształcenie zdalne, a przedszkola oraz szkoły funkcjonują w trybie stacjonarnym. 

Szkoły pozostaną otwarte w Portugalii (wyjątek stanowią uniwersytety), gdzie lockdown będzie obowiązywał od środy 4 listopada, a w Grecji obostrzenia wprowadzono we dzień wcześniej, bo we wtorek 3 listopada. W obydwu krajach zamknięte są restauracje, bary i część sklepów, a w Portugalii dodatkowo wprowadzono godzinę policyjną obowiązująca od północy do 5:00 rano.

Zobacz wideo Epidemia przybrała na sile. „Wiążemy to ze szkołami”
Więcej o: