Co z zasiłkiem opiekuńczym, gdy cała szkoła nie została zamknięta?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługiwał do 20 września. Od tamtego czasu rodzice mogą wystąpić o zasiłek opiekuńczy na ogólnych zasadach. Przysługuje on na przykład w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko. Wielu rodziców zastanawia się jednak, co z zasiłkiem opiekuńczym, gdy cała szkoła nie została zamknięta? A w izolacji przybywa tylko grupa lub klasa?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy po 20 września

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy po 20 września został wstrzymany. Dzieci wróciły do szkół i do przedszkoli, więc rodzice mogli wrócić do obowiązków zawodowych.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Zasiłek opiekuńczy nie został przedłużony. Co dalej z opieką na dziecko?

Ostatnie tygodnie przyniosły znaczy wzrost zakażeń koronawirusem. Szkoły średnie i wyższe pracują zdalnie, a od 26 października dołączyły do nich starsze klasy szkół podstawowych. Tylko najmłodsze dzieci – klasy 1-3 szkoły podstawowej, przedszkola i żłobki – pracują w trybie stacjonarnym.

Zasiłek opiekuńczy – zasady ogólne

Zasiłek opiekuńczy przysługuje w tej chwili na zasadach ogólnych. Rodzicom przysługuje 60 dni w roku na wszystkie dzieci. Podczas korzystania z zasiłku opiekuńczego wynagrodzenie wynosi 80 proc. dotychczasowych zarobków.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Kwarantanna a zasiłek opiekuńczy. Na jakich zasadach rodzic może o niego wnioskować?

Zobacz wideo Co oprócz 500 plus rodzicom oferuje państwo?

Zasiłek opiekuńczy, gdy szkoła działa

Wielu rodziców zastanawia się jednak, co w sytuacji, gdy placówki działa, a w kwarantannie jest tylko jedna klasa lub jedna grupa. Czy w takiej sytuacji przysługuje zasiłek opiekuńczy?

Rodzic ma prawo do zasiłku opiekuńczego z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem, jeżeli sanepid zdecyduje o konieczności izolacji lub kwarantanny dziecka. Taka konieczność jest traktowana analogicznie jak choroba dziecka. Oznacza bowiem niemożność wykonywania pracy przez jednego z rodziców dziecka w związku z koniecznością zapewnienia mu opieki. Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje również w sytuacji konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko

- wyjaśnia w rozmowie z praca.trojmiasto.pl Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy województwa pomorskiego ZUS-u.

Oznacza to, że gdy cała placówka nie działa, rodzice może z korzystać z zasiłku opiekuńczego na zdrowe dziecko. A gdy szkoła, działa  rodzic ma uprawnienia do zasiłku opiekuńczego na dziecko chore.

Więcej o: