Ferie w listopadzie? To pomysł lokalnego oddziału ZNP. Miałby zmniejszyć liczbę zakażeń

Ferie jesienią mogłyby pomóc obniżyć liczbę zakażeń w kraju - tak uważa zarząd lokalnego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. W piśmie skierowanym do wojewody podkreśla, że sytuacja w Polsce jest dramatyczna - coraz więcej nauczycieli ma COVID-19 i korzysta ze zwolnień lekarskich.
Ferie jesienne od np. 2 listopada miałyby pomóc w walce z koronawirusem i spadkiem zakażeń

- uważa zarząd małopolskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego. 

ZNP: Nauczyciele są na pierwszej linii ataku koronawirusa

Związkowcy z Małopolski wysłali petycję do wojewody małopolskiego Łukasza Kmity, w której zwracają uwagę na dramatyczną sytuację w kraju i wzrost zakażeń u pracowników oświaty. 

Każdego dnia w Krakowie przybywa dziennie ok. 200 pracowników oświaty na zwolnieniach

- argumentuje swój pomysł zarząd małopolskiego ZNP. W piśmie związkowcy tłumaczą, że "nauczyciele znajdują się na pierwszej linii ataku koronawirusa", a ponad 30 proc. pracowników znajduje się w grupie ryzyka ze względu na wiek.

Małopolski ZNP domaga się podjęcia działań, które pomogą zmniejszyć liczbę zachorowań 

W piśmie małopolski ZNP informuje, że pracownicy oświaty zgłaszają mnóstwo problemów związanych z przyjęciem w POZ, czy  "nawet z uzyskaniem szybkiej teleporady". 

Wykonanie zleconych testów często jest wyznaczane za kilka dni, w ciągu których osoba ewentualnie zakażona może dalej rozprzestrzeniać wirusa

- tłumaczą związkowcy w piśmie. Domagają się podjęcia działań umożliwiających szybsze testowanie pracowników oświaty i reorganizację roku szkolnego. 

Wnioskujemy o rozważenie możliwości reorganizacji roku szkolnego – tak by w przypadku pogarszającej się sytuacji epidemicznej w Małopolsce wprowadzić dwutygodniowe ferie jesienne, np. od 2 listopada. (...) Naszym zdaniem takie działanie może skutkować spadkiem liczby zakażeń i pozwoli odciążyć system opieki zdrowotnej

- czytamy w petycji. 

Ferie jesienią? Co o tym myślą związkowcy z innych regionów Polski?

Do tej pory pomysł małopolskiego zarządu ZNP nie wzbudził zainteresowania wśród związkowców z pozostałych regionów Polski. Głoswielkopolski.pl informuje, że w ich województwie taka opcja nie jest rozważana. Prezes wielkopolskiego oddziału ZNP tłumaczy, że nie wiadomo, jak będzie wyglądać sytuacja za kilka miesięcy. Zwraca uwagę na to, że rok szkolny dopiero się rozpoczął i, aby można było zmienić termin ferii, potrzebna byłaby zgoda Ministerstwa Edukacji Narodowej. 

Zobacz wideo Szkoła w czasie pandemii. Czy należy ograniczyć podstawy programowe?
Więcej o: