Jak stosować maseczki u dzieci? Ważne informacje dla każdego rodzica

Od 10 października obowiązuje zakrywanie nosa i ust w przestrzeni publicznej. Nakaz ten odnosi się także do dzieci powyżej czwartego roku życia. Co ciekawe eksperci zapewniają, że maseczki mogą nosić także niemowlęta. Nie wpływa to na ich zdrowie czy rozwój. Jak stosować maseczki u dzieci?

Maseczki dla dzieci – od którego roku życia można je zakładać?

To od jakiego wieku dziecko powinno mieć zakryty nos oraz usta budzi wiele wątpliwości. Przepisy mówią o czwartym roku życia, Światowa Organizacja o 12. roku życia, a niektórzy eksperci nie widzą powodów, aby nie zakładać masek nawet niemowlętom:

Nie ma żadnych medycznych przeciwwskazań do zakładania niemowlakom maseczek. Jedynym utrudnieniem może być jeżeli dziecko płacze lub próbuje ściągać maskę z twarzy.

- tłumaczył pulmonolog i pediatra dr Gonerko w rozmowie z TVN 24.

Specjalista nie widzi żadnego zagrożenia dla zdrowia i życia u najmłodszych, o którym często wspominają inni eksperci. Obowiązek noszenia maseczek dotyczy jednak dzieci dopiero powyżej czwartego roku życia.

Maseczki dla dzieci - zasady

Źle stosowana maseczka może przynieść wiele szkody. Warto więc poznać wszystkie zasady noszenia maseczek. Obowiązują one także najmłodszych.

  • Przed założeniem maseczki i po jej zdjęciu koniecznie bardzo dokładnie myjemy ręce.
  • Założonej maseczki nie poprawiamy. Nie dotykamy jej, nie przesuwamy na twarzy. Po każdym ewentualnym dotknięciu materiały powinniśmy umyć ręce.
  • Maseczkę wymieniamy, gdy robi się wilgotna. A jednorazowej maseczki nie zakładamy ponownie.
  • Wielorazowe maseczki pierzemy w temperaturze co najmniej 60 stopni. Po zdjęciu od razu wkładamy je do pralki. Nie odkładamy ich na stół czy nie wrzucamy luzem do torby.
  • Maseczka dla dziecka i dla dorosłego musi być jak najbardziej dopasowana do twarzy. To dwa różne rozmiary maseczek.
  • Zdejmujemy maseczkę za sznurek lub gumkę. Nie dotykamy materiału. Tego samego uczymy dzieci.
Zobacz wideo Maseczki ochronne - nie popełniaj tych błędów

Maseczki dla dzieci – jak zachęcić je do zakrywania twarzy?

Przede wszystkim warto dawać dzieciom przykład. Kiedy najmłodsi widzę, co robią rodzice, chcą naśladować. Dodatkowo można pomyśleć o różnych maseczkach na różne pory roku. Cieńsze sprawdzą się na wiosnę czy lato, te z grubszego materiału będą w porządku zimą. Dobrym pomysłem jest także maseczka kolorowa, z wzorkami czy przedstawiająca ulubionego bohatera z bajki.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE: Maseczki dla dzieci czy przyłbice dla dzieci? Co wybrać?

Więcej o: