Zasiłek opiekuńczy w drugiej fali koronawirusa. Czy znów przysługuje?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługiwał rodzicom dzieci do lat ośmiu niemal od początku pandemii. Z krótką przerwą - w sierpniu - powrócił od 1 września. Tym razem jednak nie został przedłużony na kolejne trzy tygodnie, wygasł 20 września. Czy zasiłek opiekuńczy w drugiej fali koronawirusa powróci?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – informacje ogólne

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługiwał rodzicom dzieci do lat ośmiu, którzy w związku z pandemią COVID-19 zdecydowali się samodzielnie sprawować opiekę nad dziećmi. Przysługiwał także, w okresie gdy szkoły, przedszkola i żłobki wznowiły działalność.

Świadczenie przysługiwało w dwóch okresach:

  • od 12 marca 2020 roku do 26 lipca 2020 roku
  • od 1 września 2020 roku do 20 września 2020 roku
Zobacz wideo Co oprócz 500 plus rodzicom oferuje państwo?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – co dalej?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy ponownie zaczął interesować rodziców. Zakażeń wirusem przybywa z dnia na dzień. Widmo zamkniętych szkół i innych placówek oświatowych staje się coraz wyraźniejsze. Wprawdzie aktualnie tylko około 2 proc. placówek działa w trybie całkowicie zdalnym, ale pamiętajmy, że od soboty 10 października 2020 roku Polska znajduje się w żółtej strefie. W każdej chwili może zostać podjęta decyzja o zamknięciu szkół. Jeśli nie na stałe, to czasowo. Jeśli nie wszystkich klas, to części starszych.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: "Jeżeli mówimy publicznie, że szkoły mogą być otwarte, bo nie ma w nich zakażeń, to jest to nieprawda"

W tej chwili rząd jednak nie zdecydował się na uruchomienie ponownie świadczeń w postaci dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Zasiłek opiekuńczy w przypadku zamkniętej szkoły

Jeśli szkoła lub przedszkole zostało zamknięte albo dziecko zostało wysłane na kwarantannę, rodzic może ubiegać się o zasiłek opiekuńczy na zasadach ogólnych. Jest on określony w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Przypomnijmy, z  zasiłku opiekuńczego można skorzystać w  przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły albo w przypadku choroby niani, z którą rodzice mają zawartą umowę lub opiekuna dziennego. W takiej sytuacji zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu rodzicowi dziecka do lat ośmiu przez okres 60 dni w roku (na wszystkie dzieci).

Więcej o: